Jen během července vyjížděli pracovníci Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje ke 113 případům alergických reakcí po bodnutí hmyzem.

„Ve srovnání s loňským rokem je to dvojnásobný nárůst. Pokud dojde jen k lokální reakci jako je zarudnutí a otok, stačí místo zchladit ledem a použít například cibuli nebo gel po bodnutí hmyzem. Při lehkých alergických reakcích je vhodné užít některé z volně prodejných antihistaminik,“ doporučil Břetislav Bolard, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje.

V případech silných alergických reakcí jako jsou návaly horka, slabost, otok v krku, nevolnost, spavost či zvracení už je přivolání záchranky nevyhnutelné.

„Život ohrožující stavy bez zásahu záchranné služby není možné zvládnout. Je nutné zajistit žilní vstup a podat léky, které reakci zastaví. Alergici jsou obvykle vybaveni speciálním autoinjektorem a také poučeni, jak jej mají použít. Kdo si není úplně jistý, zda se jedná jen o lokální reakci nebo závažnější stav, může zavolat na dispečink a poradit se,“ dodal Břetislav Bolard.

Přes tři stovky výjezdů

Obrovský nárůst výjezdů kvůli nebezpečným vosám, včelám a sršním, letos evidují také krajští hasiči. Ti jen od začátku června vyjížděli už k více než 320 případům.

„Přitom za stejné období v roce 2023 jsme řešili bodavý hmyz jen u 95 zásahů. Krajské operační a informační středisko přijímá v těchto dnech desítky oznámení denně. Jako hasiči však vyjíždíme jen v opodstatněných případech,“ vysvětlila Lucie Balážová, mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.

close Kvůli bodavému hmyzu přijímají krajští hasiči desítky telefonátů denně info Zdroj: se svolením HZS Olomouckého kraje zoom_in Kvůli bodavému hmyzu přijímají krajští hasiči desítky telefonátů denně
Například v pondělí hasiči likvidovali sršní hnízdo na budově mateřské školy v Arbesově ulici v Olomouci a vyjížděli také do Domova Paprsek v Olšanech na Šumpersku. Zasahují jen v případech, kdy je roj včel, vosí či sršní hnízdo na veřejných místech, zejména úřadech, školách nebo v parcích a také pokud se usadí v místě, kde by mohl ohrozit alergika.

Pomohou i místní hasiči

V situacích, kdy přímé nebezpečí nehrozí a roj je na odlehlém místě, například na zahradě nebo neobývané budově, postará se o likvidaci specializovaná firma. Na krajském operačním a informačním středisku mají jejich seznam a mohou lidem poradit, kam se mají obrátit. Další možností je také přímo kontaktovat místní jednotku dobrovolných hasičů, která může se včelami rovněž pomoci.

Jak probíhá zásah hasičů?
- Hasiči mají bílou kombinézu, kuklu a rukavice. Při zásahu využívají postup, který byl konzultován se včelaři.
- Důležité je zjistit velikost roje či hnízda. Pokud je roj či hnízdo pod omítkou, fasádou nebo v dutině stromu a není vidět velikost hnízda, je zásah neúčinný.
- Hmyz lze odchytávat pouze tehdy, když není rozlítaný, nejlépe ráno nebo večer.
- Roj či hnízdo se vezme do igelitového pytle, odstřihne se a za pomoci chemických prostředků se zlikviduje.
- Pokud není možné roj sebrat a umístit do pytle, hasiči jej odsají motorovým vysavačem.

Zdroj: HZSOL