Průběžné výsledky sčítaní můžete sledovat ZDE

Volební okrsky v Přerově hlásí rekordní účast voličů, která se vůbec nedá srovnat s krajskými nebo senátními volbami. Pohybovala se kolem šedesáti procent.

Krátce před uzavřením volební místnosti se v okrsku číslo 42 v Domově pro seniory vyšplhala účast na 58,9 procent.

„Chodili převážně starší lidé, ale objevila se i řada mladých. Lidé měli zájem o volbu prezidenta a chtěli k výsledku nějak přispět," popsala atmosféru zapisovatelka volební komise Yveta Kadlčíková.

Podle ní bylo nadšení voličů po oba dva dny zhruba stejné.

„V pátek přišlo k urnám třicet procent lidí a v sobotu to bylo přibližně stejné číslo," doplnila.

Více než 62 procent voličů se dostavilo k urnám v okrsku číslo 5 na Základní škole Velká Dlážka.

„První den se tvořily před urnami fronty a nejvíce zájemců bylo hned po druhé hodině odpoledne. Převážná část lidí přišla k volbám už v pátek, a to 42,8 procent. Zajímavostí je, že padesát procent všech příchozích tvořili lidé nad 60 let," vylíčila předsedkyně volební komise Marie Malá.

Během voleb se podle ní žádné větší problémy nevyskytovaly, magistrát byl totiž na případné opozdilce dobře připraven.

„Měli jsme tu třeba jednoho pána, který neměl platný občanský průkaz. Oddělení evidence obyvatel magistrátu ale mimořádně fungovalo až do desíti hodin večer, a tak si mohl průkaz ihned vyřídit. Přišel asi do hodiny a v klidu pak odvolil," popsala.

Neplatné hlasy

Občas se také stalo to, že si lidé popletli okrsek, protože v minulosti volili jinde.

V sobotu přesně ve čtrnáct hodin uzavřela komise v okrsku číslo 14 na Obchodní akademii Přerov volební místnost a rozpečetila hlavní a také přenosnou urnu, do které voliči od pátku vhazovali své hlasy.

Sčítání všech 264 hlasů zde trvalo necelou půl hodinu, poté se výsledky odeslaly počítačem.

„Účast těsně před sčítáním tu byla 37,8 procent. Během jeho průběhu jsme evidovali jeden samostatný volební lístek a dvě obálky, v kterých byly vloženy dva hlasy v každé. Tyto hlasy tedy byly označeny jako neplatné," řekla předsedkyně volební komise Lenka Kožuchová.