Politologové mají za to, že dvojí volby do kraje a do Senátu přitáhnou k urnám více voličů a odhadují účast kolem 36 procent.

V přerovském regionu mají dvoje volby v jediném termínu premiéru, dosud se totiž konaly odděleně. Lidé můžou volitv pátek 17. říjnaod 14 do 22 hodin av sobotu 18. říjnaod 8 do 14 hodin.

Jeden termín, dvoje volby

„Jediný termín dvou voleb pro nás znamená pouze to, že budeme mít více práce se sčítáním hlasů. Definitivní výsledky budeme znát trochu později, a to hlavně kvůli sčítání preferenčních hlasů ve volbách do kraje,“ řekl vedoucí správního odboru přerovského magistrátu Jaroslav Sláma.

Podle jeho slov se dají první volební výsledky očekávat v sobotu večer. „Lidé dostanou přímo ve volební místnosti dvě obálky – jednu šedou pro volby do krajského zastupitelstva a druhou žlutou pro volby do Senátu,“ shrnul Sláma.

Přímo v Přerově a jeho místních částech je na 51 volebních místností. Volit do Senátu se nebude jen na Přerovsku, ale i v části Novojičínska. Senátora naopak nebudou volit lidé v pěti obcích na Přerovsku - Citově, Rokytnici, Troubkách nad Bečvou a Brodku u Přerova. Nespadají totiž do volebního okrsku 63.

Do krajských voleb jdou i nováčci

O přízeň voličů se uchází ve volbách do krajského zastupitelstva celkem patnáct politických stran a uskupení. Kromě tradičních matadorů politické scény jako jsou ODS, ČSSD, KSČM, KDU – ČSL nebo Strana zelených jsou to také nové strany jako Nezávislí starostové pro kraj, kde se na kandidátce objeví i starostové z obcí na Přerovsku.

Novinkou krajských voleb jsou dvě koaliční uskupení - Šance pro náš kraj a Dělnická strana – za zrušení poplatků ve zdravotnictví. Do voleb jdou ale i republikáni či monarchisté.

O křeslo senátora se na Přerovsku utká „sedm statečných“ – nezávislá kandidátka Vlasta Jančárová, Vladimír Hučín (nez. za KAN), Roman Haken (Strana zelených), Eduard Sohlich (ODS). Jiří Bakalík (KDU- ČSL), Jiří Lajtoch (ČSSD) a Josef Nekl (KSČM).

Podle Jaroslava Slámy z přerovského magistrátu přijdou členové volebních komisí za voliči i do nemocnic nebo domovů pro seniory.

„Ti senioři, kteří jsou upoutáni na lůžko, vhodí svůj hlasovací lístek do přenosné volební schránky. Loni volila i nejstarší klientka našeho zařízení, paní Anna Urbaníková, která letos oslavila 101 let. Myslím, že k volbám půjde zase,“ zmínil se ředitel Domova pro seniory v Radkově Lhotě Emil Skácel.

Na volby jsou připraveni i v přerovské nemocnici. Zdejší pacienti ale budou moci volit pouze do Senátu. „O volby zatím projevilo zájem šest pacientů, kteří jsou u nás hospitalizováni. Další se však možná přihlásí až ve dnech konání voleb,“ konstatoval ředitel přerovské nemocnice Roman Gavanda.

Pacienti nemohou dát svůj hlas krajským zastupitelům, protože to zákon neumožňuje. „Voliči totiž musí podle zákona o volbách do krajů odevzdat hlas v příslušném volebním obvodu, pod který svým trvalým bydlištěm spadají. Zákon o volbách do Senátu naproti tomu umožňuje volit v celém volebním okrsku. Pro nás je to číslo 63,“ vysvětlil vedoucí správního odboru přerovského magistrátu Jaroslav Sláma.

Přípravy vrcholí i v malých obcích

Přípravy na volby vrcholí v těchto dnech nejen ve městech, ale i v malých obcích. „Děláme to už dvanáct let, takže je to pro nás rutina. Máme už od středy nachystané stoly v jídelně základní školy a čekáme jen na voliče,“ popsal starosta z Olšovce na Hranicku Antonín Folter.

Podle jeho slov se účast voličů nedá dopředu odhadnout. „Místní nejvíce táhnou komunální volby, protože osobně znají kandidáty. V těchto volbách bude asi účast slabší,“ řekl. V obci se 470 obyvateli je podle jeho slov na 380 voličů.

Někteří obyvatelé Přerova se paradoxně těší na to, až bude po volbách. „To, co u nás bylo letos, nepamatuji. Připadala jsem si jako v cirkuse. Jeden v autě vyřvával volte toho, jiný zase volte tam toho. Máme doma zásobu růží, pexeso, bonbony, cd a ozdoby na klíče. Přes centrum se ani nedalo projít, protože vám pořád něco cpali do ruky,“ popsala své pocity z předvolební kampaně v Přerově matka dvou dětí Markéta Mikulová.

„Já jsem spokojený, změřili mi tlak, poslechl jsem si zadarmo muziku a popil burčák. Viděl jsem taky známé herce a zpěváky. Mně se to líbilo. Volby by měly být častěji,“ nechal se zase slyšet důchodce z Přerova.

Petra Poláková-Uvírová. Dagmar Rozkošná