Volební účast na Přerovsku podle odhadů po zavření volebních místností zřejmě překoná tu z prvního kola.
K urnám podle volebních komisařů dorazilo až 70% zapsaných voličů.
Mnozí staří lidé se zdravotními problémy využili možnosti vhodit hlasovací lístek do přenosné urny a volit tak v domácím prostředí.
„V pátek jsme navštívili doma šest voličů, dnes jich máme sedm. Jsou to většinou staří a nemocní lidé, kteří mají problém dostavit se do volební místnosti kvůli zdravotním potížím,“ přiblížil v sobotu dopoledne Michal Řežábek, předseda volební komise v okrsku číslo 48, který se nachází v budově Gymnázia Jana Blahoslava v Přerově.
Podle něj je účast ve druhém kole solidní.
„Frekvence je i dnes velká - na to, že je sobota. K urnám přišlo do této doby na 44,3%, což je více, než jsme měli v prvním kole za oba dva dny. Je to pestré - měli jsme tu spoustu mladých lidí a prvovoličů, ale i ty nejstarší ročníky, například jednoho pána, který se narodil v roce 1936,“ vylíčil.
Místo občanky platební kartu
Na zájem voličů si nestěžovali ani v okrsku číslo 36, jenž se nachází v budově Základní školy U Tenisu.
„I když je to o dost slabší než včera, už máme přes padesát procent, a to je zatím dopoledne,“ shrnula Eva Kousalová z okrskové volební komise.
Většina lidí prý moc času za plentou nestrávila a přicházeli už s tím, že vědí, koho budou volit. Nedocházelo ani ke zmatkům.
„Jen jedna paní nám z roztržitosti místo občanského průkazu předložila svou platební kartu, tak jsme jí řekli, že úplatky nebereme,“ řekla s úsměvem jedna z členek komise.
Předvolební debaty mě trochu ovlivnily
Voličský průkaz si vyřídila Hana Škarvadová, která pochází z Vysočiny, a přijela navštívit svého tatínka v Přerově. K volbám do okrsku v budově Základní škola Želatovská přišli oba společně.
„Bydlím dvacet kilometrů od Jihlavy a jezdím za tatínkem pravidelně. Protože jsem v Přerově vyrůstala, spojila jsem to i s návštěvou školy, kam jsem kdysi chodila,“ svěřila se s tím, že o svém favoritovi dlouho nepřemýšlela.
„Je to Miloš Zeman a volila jsem ho i v prvním kole. Nelíbila se mi ale vyhrocená kampaň v posledních dnech, připadá mi to až nedůstojné. Lidi to rozděluje a dokážou se kvůli svému názoru klidně i pohádat,“ soudí.
Se svou dcerkou přišla volit do okrsku v budově Základní školy U Tenisu Sandra Kanovská.
„Snažím se jít ke každým volbám. Je to lepší, než potom nadávat. Sledovala jsem i předvolební debaty a musím přiznat, že mě trochu ovlivnily,“ uzavřela.
Chodí i celé rodiny
Do volebních místností přicházeli v pátek po druhé hodině odpoledne v Přerově staří i mladí a mnozí se netajili tím, jaký by si přáli výsledek.
V pozdních odpoledních hodinách zájem lidí ještě vzrostl.
A po šesté večer se volební účast v některých okrscích vyšplhala na téměř 40 procent.
„Chodí staří, mladí, ale i celé rodiny. Rodiče třeba přijdou s dospělými dětmi s tím, že tentokrát berou i mladé. Účast je opravdu velká a po šesté večer už dosáhla téměř 36 procent,“ konstatovala Alice Karlíková z volebního okrsku 33 v budově Základní školy Trávník.
"Hlavně, aby to nepokazili ti mladí"
Druhé kolo prezidentských voleb je snad ještě emotivnější než to první.
„Hlavně, aby nám to zase nepokazili ti mladí, co volili Piráty a takovou tu pakáž,“ neskrýval svou averzi k voličům Jiřího Drahoše jeden z fanoušků Miloše Zemana.
„Byla jsem rozhodnutá už před volbami, že dám hlas Jiřímu Drahošovi,“ přiklonila se na stranu Zemanova protikandidáta Ilona Doleželová, která přišla vhodit svůj hlas do okrsku v budově Základní školy Trávník.
Její manžel ale volil Miloše Zemana. „Doma se kvůli tomu rozhodně nehádáme, jen se tak slovně pošťuchujeme,“ notovali si.
Miloše Zemana přišly volit i dvě seniorky z Přerova. „Je upřímný a prostě se nebojí,“ vysvětlila sedmasedmdesátiletá Naděžda Siwková, která dorazila na invalidním vozíku v doprovodu své dlouholeté kamarádky.
Na současném prezidentovi je jí prý sympatické, že se chová normálně a bydlel dlouho na Vysočině. „A ten kraj se líbí i mně,“ vysvětlila.
Možná větší účast než v 1. kole
Podle členů okrskových komisí v Přerově je účast voličů ve druhém kole ukázková. A možná překoná i čísla z kola prvního.
„Půl hodiny po otevření místnosti máme účast čtyři procenta, což je solidní výsledek. Přicházejí lidé všech věkových kategorií - senioři, střední generace, ale i mladí,“ přiblížila Jarmila Martincová z volebního okrsku číslo 27, který se nachází ve Smetanově ulici v Přerově.
Právě sem se přesunuly okrsky, které v minulých letech sídlily v prostorách Gymnázia Jakuba Škody.
„Už v prvním kole jsme tady měli o něco menší účast, protože k nám přicházejí volit spíše starousedlíci z ulic Čechova, Havlíčkova, náměstí Svobody, Škodova a Husova,“ řekla.
Romy výběr prezidenta moc netáhne
Romové prý ale o prezidentské volby nemají příliš velký zájem.
„Lákají je spíše ty komunální nebo parlamentní,“ shodli se členové volební komise.
Slušný zájem lidí si pochvalovali také v okrsku číslo 11, který se nachází v budově Vysoké školy logistiky v Palackého ulici v Přerově.
„Necelou hodinu po otevření místnosti sem přišlo 125 lidí z celkových 980. Lidé se sem nahrnuli hned po druhé hodině a myslím si, že účast ve druhém kole bude buď stejná, nebo dokonce vyšší než v kole prvním,“ odhaduje členka volební komise Petra Pavelková. Podle jejích slov berou lidé prezidentské volby vážně.
Odhaduji to na výhru Drahoše
Velební místnost se ve dvě hodiny odpoledne otevřela také ve Veselíčku na Přerovsku. Dveře Obecního úřadu se netrhly.
„Vypadá to, že volební účast bude vyšší, než v prvním kole,“ odhadla předsedkyně volební komise Monika Štenglová. Volby podle jejích slov probíhají vždy v poklidu, ale mají zde raritu. „Jeden místní volič chodí volit pravidelně za minutu deset,“ prozradila perličku předsedkyně volební komise.
Členky komise zasedají již několik let ve stejné sestavě, proto už každá ví, co a jak má dělat. Práce jim jde tedy jak se říká „pěkně od ruky“. „Tím, že jsme všechny z obce, tak všechny voliče známe. Pro nás je to spíš tak trochu setkání,“ prozradila Monika Štenglová. Některé ženy, které v komisi usedají, jsou zároveň členkami Sboru dobrovolných hasičů Veselíčko.
„Minulý týden jsme pořádali hasičský ples, během prvního kola jsme tak ruličkovaly lístky do tomboly,“ řekla s úsměvem Monika Štenglová, která je zároveň starostkou dobrovolných hasičů.
Chodba před volební místností se během pátečního odpoledne rychle plnila. „Odhaduji to na výhru Drahoše, bude to tak šedesát ku čtyřiceti procentům,“ tipuje výsledek jeden z příchozích voličů.
Volilo se i v LDN
Na tři desítky pacientů projevily zájem o druhé kolo prezidentských voleb v přerovské nemocnici. Za lidmi, kteří jsou hospitalizováni na některém z oddělení, a nemohou se dostavit do volebních místností, přišli členové komisí s přenosnou urnou v pátek odpoledne. Pacienti ale museli dopředu ohlásit, že mají o volby zájem.
„Vhodit hlas svému kandidátovi z nemocničního lůžka mělo dvaatřicet pacientů, a to například z léčebny dlouhodobě nemocných, interního nebo neurologického oddělení. Museli se ale nechat zapsat do takzvaného zvláštního seznamu voličů,“ přiblížila mluvčí přerovské nemocnice Radka Miloševská.
Podle ní byl o druhé kolo prezidentských voleb zhruba stejný zájem, jako o to první.
„Finální počet voličů z řad pacientů se ještě může navýšit o osoby, které si vyřídily voličský průkaz a vědí, že budou během obou dní plánovaně hospitalizovány. Držitelé průkazu se totiž mohou stále hlásit,“ doplnila.
Hlas svému kandidátovi vhodili v Léčebně dlouhodobě nemocných také pětadevadesátiletá Božena N. a sedmasedmdesátiletý Radoslav V., kteří jsou upoutáni na lůžko.
„Na našem oddělení projevila zájem o druhé kolo prezidentských voleb asi desítka lidí. Tyto volby táhnou více než například volby do Poslanecké sněmovny,“ přiblížila Ivana Dvořáková, vrchní sestra z Léčebny dlouhodobě nemocných přerovské nemocnice.
Jak hlasuje Česko. Sledujeme on-line
Kdy a jak volit?
• Druhé kolo se koná ve dnech 26. a 27. ledna, hlasovat se bude v pátek od 14 do 22 hodin a sobotu od 8 do 14 hodin
• Lidé, kteří se během voleb nebudou zdržovat v místě trvalého bydliště, mohli do 10. ledna požádat o vydání voličského průkazu. S ním pak mohou hlasovat v jakémkoliv stálém volebním okrsku na území ČR, ve zvláštním volebním okrsku v zahraniční, na zastupitelském úřadě nebo konzulárním úřadě ČR.
• Při dlouhodobém pobytu v nemocnici nebo zařízení sociálních služeb mají lidé možnost požádat o zápis do zvláštního seznamu voličů. Při krátkodobém pobytu v nemocnici, nebo když volič neví, kde se přesně ve dnech volby bude nacházet (předpokládá hospitalizaci), je nejvhodnější, aby si na příslušném obecním úřadě podle místa trvalého pobytu vyřídil voličský průkaz. Na ten může hlasovat v jakémkoliv volebním okrsku na území České republiky i v zahraničí.
• Ve druhém kole voleb obdrží lidé hlasovací lístky až ve volební místnosti
• Občané ve volební místnosti prokážou svou totožnost - buď občanským průkazem, cestovním, diplomatickým nebo služebním pasem.
• Jak hlasovat? Volič do úřední obálky, kterou mu předá okrsková komise, vloží jeden hlasovací lístek s vybraným kandidátem, který nijak neupravuje. Úřední obálku s hlasovacím lístkem vhodí do volební schránky
• V případě závažných, zejména zdravotních důvodů, může volič požádat, aby mohl hlasovat doma
• Kdy volič promarní svůj hlas? Jestliže do úřední obálky vloží jiný než hlasovací lístek na předepsaném tiskopisu, nebo vloží přetržený hlasovací lístek poškozený tak, že z něj nejsou patrné potřebné údaje. O svůj hlas přijde i tehdy, když do úřední obálky vloží více hlasovacích lístků, ať už ve prospěch různých kandidátů, nebo jednoho. Hlas propadne i tehdy, když lidé odevzdají prázdnou úřední obálku.