VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Převrat na Přerovsku: triumf ANO a Okamury, debakl ČSSD

Obrat o sto osmdesát stupňů. Tak by se daly charakterizovat letošní volby do Poslanecké sněmovny na Přerovsku.

21.10.2017
SDÍLEJ:

Šéf ANO Andrej Babiš a lídr SPD Tomio Okamura na tiskoých konferencích k volebním úspěchůmFoto: ČTK. Koláž: DENÍK

Absolutním vítězem se stalo hnutí ANO se 33,35%. Slavit ale může také hnutí SPD Tomia Okamury, které skončilo na druhém místě se ziskem 13,94%.

Třetí je KDU-ČSL, která na Přerovsku dosáhla podpory 9,88% voličů, komunisté jsou čtvrtí s 9,25% a ODS pátá s 8,74%.

Piráti mají na svém kontě slušný výsledek a dosáhli 7,11%. Co překvapilo, je obrovský debakl ČSSD. Té vhodilo svůj hlas jen 6,78%. 

Výsledky parlamentních voleb 2017 na Přerovsku

Vrána míří do sněmovny 

Drtivé vítězství hnutí ANO na Přerovsku je podle Petra Vrány, který byl dvojkou na kandidátce v Olomouckém kraji, zasloužené.

„Myslím si, že je to hodnocení dobré práce hnutí ANO, protože se snižuje státní dluh a byl přebytkový rozpočet. To jsou významné ekonomické parametry a lidé tyto věci vnímají,“ zhodnotil.

Podle něj si ale občané na Přerovsku všímají také dobré práce komunálních politiků.

„Na debatách s námi často probírají i otázku dopravy a vidí, že zatímco za minulých dvacet let se nepohnula stavba dálnice D1, teď za éry ANO se ji daří prosadit,“ řekl.

Petr Vrána přiznal, že nečekal druhé místo „Okamurovců“ a překvapil ho i velký propad obliby ČSSD v Přerově.

Přerovsko je totiž tradičně levicovým regionem,“ poznamenal.

Výsledek voleb Petra Vránu katapultoval do Poslanecké sněmovny. „Hodlám tam pracovat s plným nasazením,“ podotkl. 

SPD: Chceme přinést změnu

Potěšený výsledkem voleb je i Petr Maus z Přerova, který byl čtyřkou na kandidátce SPD Tomia Okamury v Olomouckém kraji. Křeslo ve Sněmovně ale nezískal.

„Za naším úspěchem vidím hlavně to, že se za dvacet pět let od revoluce střídají pořád ty stejné strany, které slibují to samé. My chceme přinést změnu a to, abychom vystoupili ze zaběhnutého systému. Často se setkávám s tímto názorem: Když se tak dobře daří České republice, proč my jsme na tom tak špatně? Ať už se jedná o platy, sociální věci nebo bydlení. Proč by to nemohlo být jinak?,“ shrnul časté argumenty voličů. 

Jurečka: Je to zklamání

Zklamáním z výsledků voleb se netají ministr zemědělství Marian Jurečka, který pochází z Rokytnice u Přerova a je lídrem kandidátky KDU-ČSL v Olomouckém kraji. 

„Za KDU-ČSL to není dobrý výsledek. Očekával jsem čtrnáct i více mandátů, což se nepodaří. Mám pocit, že bude složité dokázat sestavit demokratickou vládu pro další čtyři roky. Jsem zklamaný i z toho, že si voliči věci nevyhodnocují a dají často na emoce, nepravdivé a lživé informace,“ zhodnotil Marian Jurečka, který usedne v Poslanecké sněmovně i v následujících čtyřech letech. 

Lídra Záchu přeskočila trojka z Olomouce 

Výsledky voleb přinesly i několik překvapení. Například lídr ODS v Olomouckém kraji Michal Zácha, který je z Přerova, může na křeslo v Poslanecké sněmovně zapomenout.

Díky preferenčním hlasům ho totiž „předběhla“ kandidátka z Olomouce Zuzana Majerová Zahradníková. 

„Mrzí mě to, ale co se dá dělat? Za sebe mě těší, že je výsledek ODS v rámci celé republiky slušný,“ zhodnotil Michal Zácha. 

Nekl propadl a chce do "důchodu"

Do „politického důchodu,“ jak to sám nazval, půjde i známý přerovský politik Josef Nekl z KSČM, který seděl v Poslanecké sněmovně dvě volební období.

„Výsledek je pro nás samozřejmě zklamáním a mrzí mě, že nebudu moci dokončit svou práci. Nepředpokládali jsme, že se nechá tolik voličů unést vlnou populismu a frází. Děkuji i tak za hlasy těch, kteří nám zůstali věrní,“ komentoval výsledek voleb poslanec Josef Nekl.

Komunisté získali v Olomouckém kraji pouze 8,77%, což na postup Josefa Nekla do Poslanecké sněmovny nestačilo.

ANO vítězné ve všech městech

Hnutí ANO se stalo vítězem ve všech městech na Přerovsku - v Přerově, Hranicích, Lipníku, Kojetíně i Tovačově.

V Přerově získalo hnutí ANO 33,87% a na druhém místě je SPD Tomia Okamury se ziskem 14,89%. Slušný výsledek má i pravicová ODS, kterou podpořilo 10,80% voličů. 

Komunisté v Přerově skončili na čtvrtém místě s 9,17% a pátí jsou Piráti, kteří mají 7,46%. Šestá sociální demokracie dostala jen 6,95% hlasů a sedmá KDU-ČSL 6,82%.

V Hranicích mělo vítězné hnutí ANO 31,36%, v závěsu za ním skončila Okamurova SPD se 14,06 % a třetí příčku s 9,68 % obsadili komunisté. Občanští demokraté obdrželi 9,21 % a spokojení mohou být i Piráti s 8,81 %. ČSSD slavit nejspíše nebude, protože jejich výsledek skončil na 6,68 procentech.

Také město Lipník ovládlo hnutí ANO, které vyhrálo se 31,64%. Na druhém místě jsou „Okamurovci“ s 15,66%, třetí ODS má 9,88%.

Čtvrté místo patří KDU-ČSL, která získala 9,85%. Komunisté jsou na páté pozici s 9,10%, ČSSD se propadla na šesté místo a má 7%. Ještě za ní jsou Piráti s 6,67%.

V Kojetíně slaví hnutí ANO se 33,30%, druhé místo patří SPD Tomia Okamury - hnutí zde získalo 15,25%. Třetí místo si překvapivě udrželi komunisté s 10,27%, až v odstupu za nimi je čtvrtá ČSSD s 8,88% a pátá ODS (8,81%). Šestí Piráti mají 7,26% a KDU-ČSL 6,75%.

Alespoň někde vybočili z „regionálního“ trendu - v Tovačově sice získalo prvenství hnutí ANO se 34,28%, ale na druhém místě skončila překvapivě ODS se ziskem 11,80%. Třetí je SPD Tomia Okamury s 11,31%, čtvrtá ČSSD má 9,60%, pátá KDU-ČSL obdržela 9,44% a šesté komunisty volilo 7,98 lidí. 

Volební účast na Přerovsku byla slušná a dosáhla 59,84%. Zřejmě nejvyšší zájem o volby byl v Teplicích nad Bečvou, kde přišlo k urnám rekordních 97,75% voličů. 

Výsledky voleb v Olomouckém kraji ZDE

Online reportáž

Volby v Olomouckém kraji 2017 - sčítání a výsledky

21.10. 17:26

Jurečka: Lidé si věci nevyhodnocují a dají na emoce a lži

Zklamáním z výsledků voleb se netají ministr zemědělství Marian Jurečka, který je lídrem na kandidátce KDU-ČSL v Olomouckém kraji.

„Za KDU-ČSL to není dobrý výsledek. Očekával jsem čtrnáct i více mandátů, což se nepodaří. Mám pocit, že bude složité dokázat sestavit demokratickou vládu pro další čtyři roky. Jsem zklamaný také z toho, že si voliči věci nevyhodnocují a dají často na emoce, nepravdivé a lživé informace,“ zhodnotil Marian Jurečka.

Olomoucký kraj je podle něj jediným v republice, kde KDU-ČSL posílila. Marian Jurečka usedne v Poslanecké sněmovně i v následujících čtyřech letech.

21.10. 17:24

Olomouc: ODS a Piráti přeskočili Okamuru  

Konečné výsledky v krajském městě

1. ANO (28,18 %)
2. ODS (11,78 %)
3. Piráti (11,17 %)
4. SPD (10,99 %)
5. ČSSD (7,7 %)
6. KDU-ČSL (7,54 %)
7. KSČM (6,07 %)
8. TOP 09 (5,96 %)

Volební účast 60%

21.10. 17:23

V Přerově s přehledem zvítězilo hnutí ANO se 33,87%

Na druhém místě je SPD Tomia Okamury se ziskem 14,89% a slušný je i výsledek ODS, kterou podpořilo 10,80% voličů.

Komunisté jsou na čtvrtém místě s 9,17%, za nimi pátí Piráti, kteří mají 7,46%. Šestá sociální demokracie získala jen 6,95% a sedmá KDU-ČSL 6,82%.

21.10. 17:13

Šumperk má kompletní výsledky

ANO zde s přehledem zvítězilo s 31,9%, další strany, které překročily pěti procentní hranici: SPD 13,7%, ODS 9,5%, Piráti 8,6% KSČM 8,2%, ČSSD 7,4%, STAN 6,5%, KDU-ČSL 5%.

Celá on-line reportáž ZDE

Autor: Petra Poláková-Uvírová

Co říkáte na výsledek parlamentních voleb?

Skvělé, slavím

22 %

Jde to

7 %

Spíš zklamání

7 %

Tragédie!

64 %

Hlasovalo: 2948

Anketa byla ukončena

21.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Soutěžní svatební pár číslo 32 - Hana a Michal Frecerovi, Velehrad
3

Jedenácté kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

Jana Pospíšilová (dnes Rychlá) - vlevo a Jana Novotná na fotografii týmu Přerova, který vybojovalo 1.místo na Mistrovství ČSSR smíšených družstev
7

Jana Novotná? Bydlely jsme na Strojaři a byly jako dvojčata, vzpomíná kamarádka

AKTUALIZOVÁNO

Zubři v poslední minutě otočili zdánlivě ztracený duel v Havířově!

FOTOGALERIE / Famózní obrat, navíc v obrovsky důležitém utkání. Hokejisté Přerova ve středu na ledě Havířova rychle prohrávali 0:2, poté 1:3 a ještě v 54. minutě 3:4.

AKTUALIZOVÁNO

Počasí nepřeje motoristům, na silnicích se bourá

Mlhavé počasí a kluzké vozovky si vyžádaly od dnešního rána na Olomoucku už několik dopravních nehod. Podle policie jsou na vině povětrnostní podmínky a také řidiči, kteří nepřizpůsobili svou jízdu stavu vozovky.

Schváleno: přerovský Domov pro seniory přistaví nový pavilon

Přerovští zastupitelé dali zelenou rozšíření stávajícího Domova pro seniory o nový pavilon G.

Kapitánka zubřic Svobodová: V týmu je parádní atmosféra

Ve svých dvaceti letech je kapitánkou a hlavní oporou přerovských volejbalistek. Eva Svobodová je druhou nejvíce bodující hráčkou ženské extraligy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT