Volební místnosti se zavřely ve 14 hodin, pak začalo sčítání hlasů - SLEDUJEME ZDE

Nebývale velký zájem měli o volby do Poslanecké sněmovny lidé na Přerovsku. Účast prvního dne sice sobota nepředčila, ale i tak proudily k urnám ve městech i na vesnicích davy lidí.

Někde se účast vyšplhala na šedesát procent, v některých obcích byla dokonce ještě vyšší. 

Průběh hlasování v Olomouckém kraji jsem sledovali on-line

Online reportáž

Nechtěli jen nadávat

Například do budovy Obecního úřadu ve Lhotce u Přerova, která je nejmenší na Přerovsku, přišlo v sobotu do desáté dopoledne 21 ze 47 voličů, což je zhruba 45 procent.

Podle předsedy okrskové komise Václava Vaculy je to ale málo. „Jsme zvyklí na mnohem větší zájem, lidé u nás jsou uvědomělí. Možná je na vině mlha a po cestě zabloudili. Doufáme, že ještě někdo dorazí,“ zhodnotil.

Svůj hlas přišla vhodit do místnosti ve Lhotce jedna z místních Martina Najmanová.

„Člověk pořád jen nadává, ale nic pro to nedělá. Možná je jeden hlas málo, ale když si to stejné řekne sto lidí, tak je to sto hlasů. Řekla jsem si, že tentokrát k volbám půjdu a sledovala i debaty v televizi, takže mám jasno,“ poznamenala.

Davy lidí proudily v sobotu od osmé hodiny ráno do budovy Základní školy J. A. Komenského v Předmostí, kde je hned několik okrsků. Předmostí je největší místní částí Přerova a má kolem pěti tisíc obyvatel. Jejich hlasy se tedy na celkovém volebních výsledku ve městě rozhodně odrazí. 

„Největší účast jsme měli v pátek hned po otevření místností. Každou minutu přišel nový volič, což jsme už dlouho nezažili. Pár minut před desátou večer dorazilo ještě pět chlapů z hospody, kteří se rozhodli volit na poslední chvíli. Ani v sobotu zájem nepolevil,“ popisovala předsedkyně komise okrsku číslo 16 v Předmostí Petra Ďurošková.

Účast se v sobotu kolem poledne vyšplhala na 61 procent.

Strážníci: Byl klid, nejsme Itálie

Stěžovat na nezájem si nemohli ani v okrsku, který se nachází v budově Vysoké školy logistiky v Palackého ulici v Přerově.

„Lidé stále přicházejí a zatím jsme dosáhli 53 procent,“ hlásila účast kolem poledne členka volební komise Silvie Pazderová. 

Menší procento voličů dorazilo pouze do okrsku číslo 12 v budově Základní školy B. Němcové v Přerově.

„Máme účast 18,4 procent. Je to ale dáno ale tím, že náš okrsek zahrnuje přes dva tisíce lidí, z nichž má řada úřední adresu magistrátu Bratrská 34, takže se to nedá srovnávat,“ vysvětlila členka volební komise Gabriela Jarešová. Podle ní byla letos účast vyšší než v minulých letech. 

Strážníci v Přerově během dvou volebních dní nezaznamenali žádné incidenty.

„Přece jen - nejsme Itálie nebo Portugalsko, takže byl po oba dva dny voleb naprostý klid,“ uzavřel zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek.