„Já jsem ještě nikdy nevynechala a chodím k volbám od té doby, co mi to úřady povolily," svěřila se Ludmila Chytilová, která podle svých slov prožila celý život v Přerově. I ve svém věku se stále zajímá o politické dění a sleduje zprávy.

„Nikdy si je nenechám ujít, i když už trochu špatně slyším. Tím, co se ale v politice děje, jsem znechucená, úplně znechucená. To není nic jiného než prachy a prachy. Když je člověk poctivý, a když slyší, jak je to všechno jen o penězích, tak si říká, kam jsme to až dospěli," poznamenala.

Mezi současnými politiky prý žádného favorita nemá.

„Já jsem vzývala jen Masaryka – což byl pro nás člověk, který hájil naše ideály. Také Beneše si pamatuji, když byl na návštěvě Přerova. To byli poctiví lidé, kteří měli podle mého soudu zájem na tom, aby národ prosperoval, což se o těch současných už nedá říct," řekla.

Přerovanům není jméno Ludmily Chytilové neznámé, protože se celá desetiletí aktivně věnovala cvičitelské činnosti v místním Sokole. Díky svým aktivitám se stala také držitelkou Ceny města Přerova – Medaile Jana Amose Komenského. Vlastní potomky neměla a svůj čas rozdělila mezi rodinu, tělovýchovnou jednotu a práci.

Ludmila Chytilová pracovala celý život jako účetní a ekonomka. „Byla jsem vedoucí obchodního oddělení ve firmě Kazeto, a to ještě za první republiky, kdy ho vedl jeho zakladatel Karel Zejda," vzpomněla. Později byla zaměstnána jako vedoucí ekonomického oddělení v podniku Oděvna.

A jaký je její recept na dlouhověkost? „Důležité je mít pozitivní mysl. Myslím, že moje dlouhověkost je i zásluhou tohoto daru, který jsem dostala do vínku. Z duševní pohody se pak odvíjí i ta fyzická," uzavřela.

Volební místnosti se otevřely úderem 14. hodiny. Lidé v Olomouckém kraji svými hlasy rozhodují o novém vedení hejtmanství. O přízeň voličů se uchází osmnáct politických stran a hnutí. Kromě voleb do krajských zastupitelstev se v části Přerovska volí i nový senátor. Místnosti se v pátek uzavřou ve 22 hodin. V sobotu bude možné odevzdat svůj hlas do volební urny od 8 do 14 hodin.

SOUVISEJÍCÍ: Na Přerovsku se otevřely volební místnosti, někde volí i senátora