O stručný komentář k sedmi osobnostem, které usilují o křeslo senátora, jsme požádali politologa Pavla Šaradína z Katedry politologie a evropských studií FF UP v Olomouci.

VLASTA JANČÁROVÁ

Výhody

Nezávislá osobnost, která by mohla být zajímavá pro středové a nerozhodnuté voliče. Kladem je i její povolání, voliči mohou ocenit její orientaci v zákonech.

Nevýhody

Zatím nepříliš známá. Někdejší nezávislá senátorka Seitlová zaznamenala svůj první volební úspěch pod značkou populární Čtyřkoalice, teprve pak kandidovala za Nezávislé.

JOSEF NEKL

Výhody

Zřetelně vyprofilovaný kandidát, který získal zkušenost již ve dvou volebních kampaních do Senátu. Kandiduje v levicovém obvodě a stojí za ním parlamentní strana. Může oslovit občany, kteří odmítají vládní reformy.

Nevýhody

KSČM stále ještě není pro řadu levicových voličů kvůli své minulosti standardní stranou. Není přijatelný pro středové voliče. VLADIMÍR HUČÍN Výhody V regionu známá a mediálně zajímavá osobnost, která dlouhodobě zastává konzistentní názory. Politicky zkušený, volební kampaní již prošel. Nevýhody Je přijatelný pouze pro některé voliče, v silně levicovém obvodě příliš spřízněných duší nenajde. Antikomunismus vytlačují otázky reformy zdravotnictví, daní atd.

JIŘÍ LAJTOCH

Výhody

Levicový kandidát, politicky zkušený a v celém obvodě známý. Stojí za ním finančně silná politická strana, jeho kampaň je viditelná. Sázka na anti-vládní kampaň je správná.

Nevýhody

V Senátu nebyl příliš vidět, lidé odmítají zdvojování funkcí primátor-senátor. Objevil se na radnici v centru několika afér a kauz.

JIŘÍ BAKALÍK

Výhody

Jeho program může být zajímavý pro venkov, je politicky zkušený, volební kampaň pro něj není neznámou. Opírá se o některé starosty obcí, kteří jej mohou dále doporučovat.

Nevýhody

KDU-ČSL se v posledních dvou letech potácí v krizi, což se může projevit i na jeho podpoře. O středové voliče soupeří minimálně se dvěma dalšími kandidáty, což jej oslabuje.

ROMAN HAKEN

Výhody

Může přitáhnout nerozhodnuté a středové voliče. Je znám zejména v neziskovém sektoru, kde jsou voliči, kteří se o politické dění zajímají. Aby uspěl, musí je přesvědčit, aby k volbám přišli.

Nevýhody

Účastí ve vládě není Strana zelených alternativou pro voliče. Problematika ekologie není v levicovém a ekonomicky slabším obvodě příliš voličsky důležitá.

EDUARD SOHLICH

Výhody

Stojí za ním silná a nyní jediná pravicová strana. V tomto prostoru nemá konkurenci. Je lékař, což je pro voliče atraktivní povolání. S kampaní začal jako první.

Nevýhody

Kandiduje za nejsilnější vládní stranu, její nepopulární kroky a četné aféry ho mohou oslabovat. Neabsolvoval žádnou větší předvolební kampaň, na rozdíl od svých největších levicových konkurentů.

Dagmar Rozkošná, Petra Poláková-Uvírová