Vloni na jaře, kdy se volby konaly v mimořádném termínu z důvodu rezignace senátorky Jitky Seitlové, rozhodlo o jménu vítězného senátora necelých deset procent voličů.

Na příčiny nízké volební účasti a to, zda se může i v letošním roce opakovat stejný scénář, jsme se zeptali politologa Pavla Šaradína.

ROZHOVOR

Bude se i letos opakovat situace z jara 2007, nebo odhadujete vyšší účast?

V minulých senátních volbách byla na Přerovsku zřejmě historicky nejnižší účast. V prvním kole voleb přišlo k urnám 17,44 procent voličů, ve druhém dokonce pouze 9,66 procent.

Podle mého odhadu bude letos účast voličů o něco vyšší, protože zároveň se senátními volbami probíhají také volby do krajského zastupitelstva.

Myslím ale, že můžou senátní volby překvapit, pokud se ve společnosti najde nějaké zásadní téma.

Máte na mysli třeba lidmi tolik kritizovanou zdravotnickou reformu, kterou zavedla vládní strana?

I to může být jeden z důvodů, proč lidé nakonec přijdou k urnám. Podle mého se navíc bude snažit opoziční sociální demokracie spolu s KSČM udělat maximum pro to, aby ODS nadále neměla většinu v senátu tak jako dosud. To ale záleží především na lidech.

Co nejvíce ovlivňuje to, zda lidé přijdou nebo nepřijdou k volebním urnám? A proč jsou nejvíce opomíjeny právě volby do senátu?

Faktorů je hned několik. Voliči pořád nedoceňují význam druhé komory parlamentu, která by mimochodem mohla udělat mnohemvíce pro své zviditelnění.

Spousta lidí si tedy stále myslí, že je senát nepotřebný. Konkrétně na Přerovsku je hlavní důvod nízké volební účasti v tom, že se ve volbách opakují stále stejné tváře kandidátů. Nabídka je tedy značně omezená.

Mají ve volbách šanci uspět nové tváře, nebo spíše ostřílení matadoři politické scény?

Na Přerovsku se opakuje většinou vždy stejný scénář – vítězí zde zavedené politické strany jako ČSSD, ODS nebo KSČM.

Konkrétně v Přerově je už vyzkoušené, že lidé zrovna neprahnou po alternativě. Stejné to podle mě bude i v letošních volbách.

Voliči totiž u kandidátů preferují zázemí velké strany a psychologicky věří tomu, kdo má peníze. To je léty prověřená realita.

Už tradiční vstupenkou do senátu přitom bývá kombinace „vysokoškolský titul a příslušnost k ODS“.