Podle statistiků by se k volebním urnám v regionu mohlo dostavit hypoteticky až více než 110 tisíc voličů. S takovou účastí ale nepočítají statistici ani politologové.

V přerovském regionu se bude volit nejen do krajského zastupitelstva, ale také do Senátu. Někteří lidé se tak kvůli tomu mohou potýkat nad volebními urnami s problémy.

„Voliči dostanou po zapsání do seznamu od členů volební komise dvě úřední obálky s kulatým razítkem. Pro volby do krajského zastupitelstva je určena obálka šedá, pro senátní volby žlutá. Upozorňuji, že pokud bude hlasovací lístek vhozen do nepříslušné obálky, tento hlas bude při sčítání považovaný za neplatný,“ upřesnil vedoucí správního odboru přerovského magistrátu Jaroslav Sláma.

Zatímco u senátních voleb je postup při hlasování jednoduchý, protože si voliči vybírají jen jednoho ze sedmi kandidátů, s volbou do krajského zastupitelstva mohou být problémy.

„Voliči ve volbách do krajského zastupitelstva musí vložit do úřední obálky vždy jen jeden hlasovací lístek a v něm také mohou označit maximálně čtyři kandidáty,“ doplnil Sláma. Dále připomněl, že k volebním urnám se mohou dostavit voliči starší osmnácti let, kteří mají trvalý pobyt v daném volebním obvodu a zároveň mají české občanství.

Politologové očekávají vyšší účast voličů u voleb do krajského zastupitelstva než do Senátu. Z jejich předvolebního průzkumu vyplynulo, že se k volbám do krajského zastupitelstva v Olomouckém kraji chystá 36 procent voličů.

„Třicet procent dotazovaných odpovědělo, že zatím neví, zda k volbám půjde, a čtyřiatřicet procent voličů se voleb vůbec nehodlá zúčastnit,“ informoval Pavel Šaradín z Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Volby do Senátu se však netýkají všech obcí na Přerovsku. „Senátní volby se nekonají v Citově, Císařově, Rokytnici, Troubkách a ani v Brodku u Přerova. Těchto pět obcí totiž nespadá do senátního volebního obvodu s číslem 63. Naopak senátor se bude volit za hranicemi bývalého přerovského okresu, a to v části Novojičínska,“ doplnil Sláma.

Na Přerovsku v těchto dnech vrcholí předvolební kampaň kandidátů do Senátu. Ta je o poznání dravější než v minulých letech. Nad chováním kandidátů napříč politickým spektrem a jejich příznivců se pozastavuje Rudolf Neuls, ředitel Služeb města Přerova, které mají na starosti výlepové plochy.

„Ráno vylepíme plakáty a do večera jsou přelepené jinými. Plakáty si přelepují všichni navzájem, protože už není nikde volné místo, kam by je mohli umístit. Neděláme nic jiného, než to, že nelegálně vylepené plakáty strháváme. Na předvolební kampaň doplácejí i ti, co s volbami nemají vůbec nic společného a řádně si za vylepení svých plakátů zaplatili,“ svěřil se ředitel Neuls.

Kdy jít k volbám?

  • Pátek 14 až 22 hodin
  • Sobota 8 až 14 hodin
  • Pokud ve volbách do Senátu nezíská vítězný kandidát více než 50 procent z celkového počtu hlasů, bude vyhlášeno druhé kolo senátních voleb, které připadá na 24. a 25. října.