AKTUÁLNĚ: Průběžné výsledky voleb (graf)

19:00

Sečteno 97% hlasů ve volbách do zastupitelstva Olomouckého kraje.

Ty skončily drtivým vítězstvím ČSSD, pod vedením Martina Tesaříka získala téměř dvakrát více hlasů než druhá ODS, jejímž lídrem byl dosavadní hejtman Ivan Kosatík.

18:00

Lídři dalších stran a sdružení komentují volební výsledky:

Alexandr Černý (KSČM):

"S výsledkem jsem spokojen, vnímám to jako závazek, lidé dávají najevo, že touží po změně. Dokázal bych si představit aktivní účast KSČM v krajské politice."

Eliška Sovová (Sdružení Společně pro kraj):

"Očekávali jsme silnější podporu, ale asi to odaráží realitu mezi voliči."

17:50

Sečteno 90% hlasů do zastupitelstva Olomouckého kraje. ČSSD drtivě poráží ODS dvojnásobným ziskem hlasů.

ČSSD 39.83%
ODS 19.80%
KSČM 16.25%
KDU-ČSL 8.90%

Volební účast je 38%

16:35

Lídři ČSSD a ODS v kraji komentují průběžné výsledky po sečtení poloviny hlasů:

Martin Tesařík (ČSSD)
"Jsem samozřejmě rád za tento vývoj a děkuji voličům za podporu. Uvědomuji si samozřejmě, že jsou zatím sečeteny hlavně menší okrsky a v rámci výsledků z velkých měst se ještě může ledacos změnit. Byl bych samozřejmě rád, kdyby to tak zůstalo."

Ivan Kosatík (ODS)
"Pořád to jsou jen průběžné výsledky, ale je fakt, že rozdíl je opravdu velký."

Pavel Horák (KDU-ČSL)
"Sleduji výsledky v celé ČR a pokles podpory KDU-ČSL je vidět všude. Lidovci se vezou na vlně nespokojenosti s vládou. Počkáme na konečné výsledky a musíme se podívat, co s klesající podporou dá dělat."

16:30

Sečtena polovina hlasů do zastupitelstva Olomouckého kraje. ČSSD (38.95%) udržuje náskok před ODS

16:10

Z okrsků volících do zastupitelstva Olomouckého kraje je sečteno více než 35% hlasů, vede s velkým náskokem ČSSD (38,65%), druhá je ODS (18,25%), třetí KSČM (17,79%) a čtvrtá KDU-ČSL (9,34%)

15:50

V Olomouckém kraji je sečtena necelá čtvrtina hlasů. Nejvíce zatím získala ČSSD s 38.36%, druhá je s velkým odstupem KSČM s18.42%, třetí ODS s 17.56%), KDU-CSL získala 9.08, sdružení Nezávsilí starostové pro kraj 5.88%.

Volební účast v sečetených okrscích byla 37.7 %.

14:00

Volební místnosti se zavřely, začíná sčítání hlasů. Konečné výsledky by mohly být k dispozici po sedmé hodině večer, první předběžné nejdřív po třetí hodině.

Kosatík obědval s manželkou, Tesařík likvidoval stánek

Lídří politických stran a seskupení trávili v krajském městě svůj čas do vyhlášení prvních předběžných výsledků různě.

"Právě rozebíráme volební stánek na náměstí Hrdinů," hlásil po druhé hodině lídr sociálních demokratů Martin Tesařík. "Před tím jsem se, ale kromě pracovních povinností snažil věnovat svůj čas i rodině, která si mne posledních čtrnáct dnů moc neužila," přiblížil.

Hlavně s rodinou pak strávil sobotní dopoledne lídr ODS a dosavadní hejtman Ivan Kosatík.

"Byli jsme na nákupech a potom jsme měli společný oběd s manželkou. V pátek večer jsem si byl ještě zahrát tenis," popsal svůj volební "mezičas" Kosatík.

Kanidát na hejtmana z KDU-ČSL Pavel Horák relaxoval zase návštěvou olomoucké konzervatoře.

"Původně jsem chtěl jít do přírody, nakonec jsem ale v sobotu dopoledne šel na den otevřených dveří na olomoucké konzervatoři, které fandím," prozradil lídr lidovců.

Účast bude asi větší než minule

Podle neúplných informací a odhadů odevzdalo v Olomouci hlas okolo čtyřiceti procent voličů.

"V kontrolovaných okrscích v Olomouci a nejbližším okolí jsem zazanamenali volební účast okolo 40 procent," informovala po jedné hodině odpoledne Marie Mazánková z krajského úřadu.

"Například ve volebních místnostech na Terrerově náměstí byla mezi 40 a 50 procenty, v Lošově pak odvolila také necelá polovina registrovaných voličů," uvedla Mazánková.

Poměrně vysokou volební účast mezi 30 a 40 procenty hlásily po poledni kontroly krajského úřadu také ze Šumperska.

Více: Dva dny voleb na Olomoucku

Před čtyřmi lety přišlo k volbám do zastupitelstva Olomouckého kraje 28.44 procent voličů, přímo v Olomouci jich odvolilo 29.32 procenta.

Nejvíce hlasů tehdy získala ODS (30,56%), jako druhá nejsilnější vyšla z voleb KSČM (21.41%), třetí skončila ČSSD (15.02%) a do zastupitelstva Olomouckého kraje se dostala také KDU-ČSL (13.72%)