Na vozíku přijela odvolit do svého okrsku v ulici Za mlýnem také jednaosmdesátiletá Vlasta Lišková z Přerova. „Je mi už přes osmdesát, ale nevynechám nikdy. I když je to docela náročné vyjít do schodů a jsem celá udýchaná, protože mám potíže se srdíčkem,“ svěřila se. Volební urnu přinesli i obyvatelům Domu s pečovatelskou službou v ulici U Žebračky.

„Chceme mít důstojné stáří, protože jsme celý život poctivě dělali. Ještě kdyby tak bylo to zdraví, které nám na stáří chybí,“ svěřili se i manželé Kratochvílovi, kteří vhodili svůj hlas do urny ve zdejším pečovatelském domě.

Volí se v 51 okrscích

Přerované mají možnost volit v celkem jednapadesáti okrscích. „Lidé hlasují v tom okrsku, kam podle místa svého bydliště náleží. Volební místnosti jsou stejné jako ve volbách do Evropského parlamentu v červnu 2009,“ řekl šéf správního odboru přerovského magistrátu Jaroslav Sláma.

Členové volebních komisí si v pátek účast pochvalovali.

„Na první den je mimořádná, kolem páté hodiny odpoledne přišlo třicet procent voličů. Tak velký zájem nebyl ani při posledních parlamentních volbách,“ řekl místopředseda komise v okrsku v Palackého ulici Jiří Svoboda. Podle něj přicházejí volit nejen starší lidé a rodiny s dětmi, ale i hodně mladých.

„Zatím máme osmnáct procent voličů, ale lidé stále chodí,“ konstatovala o hodinu dříve také předsedkyně volební komise v ulici Za mlýnem Patricie Sládečková.

Výsledky voleb budou podle Miloslava Pospíšila z Českého statistického úřadu v Olomouci známy v sobotu večer. „Přesný čas bude záležet na účasti a na tom, jak rychle budou pracovat okrskové komise. Pokud nenastanou komplikace, měli bychom mít kolem osmé hodiny večer jasno,“ řekl.