V Přerově se bude volit jako obvykle v jednapadesáti okrscích. Lidé můžou přijít k urnám v pátek od 14 do 22 hodin, v sobotu pak od 8 do 14 hodin.

„Přípravy jsou v plném proudu. Snad jedinou komplikaci pro voliče představují jména kandidátů, kteří na poslední chvíli odstoupili. Informace ale budou vylepeny ve všech volebních místnostech,“ řekl vedoucí správního odboru přerovského magistrátu Jaroslav Sláma.

Složité zpracování

Přímo v budově přerovského magistrátu budou v sobotu shromažďovat hlasovací lístky pracovníci Českého statistického úřadu.

„Komunální volby jsou z metodického a časového hlediska nejnáročnější na zpracování, a proto je těžké odhadnout, kdy budou známy výsledky,“ upozornil Miloslav Pospíšil z olomoucké pobočky Českého statistického ú­řadu.

Pesimistické odhady hovoří o tom, že to nebude dříve než v sobotu před půlnocí. Na to, kdy budou známy výsledky v Olomouckém kraji, budou mít patrně vliv i senátní volby v Olomouci.

„Jejich výsledky jsou totiž přednostní,“ podotkl Pospíšil. Lidé můžou sledovat průběžné výsledky na webových stránkách Českého statistického ú­řadu.

Čtyři jména neplatí

Na Přerovsku jsou neplatná jména čtyř kandidátů.

„Přímo v Přerově odstoupil Ivo Kropáč z ODS, v obci Dobrčice pak Jan Pavelka ze Sdružení nezávislých kandidátů a v Tučíně František Simon ze Sdružení nezávislých kandidátů. Na kandidátce v Hranicích je neplatné jméno Zdeňka Navrátila, který zemřel,“ shrnul statistik.

Mezi parlamentními a komunálními volbami je rozdíl – nekroužkuje se, ale křížkuje. Volič v komunálních volbách nemá k dispozici jen jeden hlas pro konkrétní politickou stranu. Rozdá tolik hlasů, kolik připadá na daný obvod zastupitelů – v Přerově je jich 35.

Lidé si můžou vybrat ze tří možností – buď zaškrtnou jednu politickou stranu, nebo rozloží hlasy mezi kandidáty více stran. Tou poslední je kombinace obou způsobů – volič označí jednu stranu, ale zároveň i kandidáty z jiných uskupení.

Vymalovali i kulturák

Vesnice na Přerovsku se na volby pečlivě připravují.

„Vymalovali jsme kulturák a všechno uklidili. Volební místnost už je nachystaná. Lidi k volbám určitě přijdou, u nás je vždycky slušná účast – přijde až sedmdesát procent,“ vylíčil starosta z Troubek nad Bečvou Radek Brázda.

„U nás se volí v obecní budově a všechno máme nachystané,“ podotkl také starosta Jiří Tvrdoň z nejmenší obce na Hranicku Dolní Těšice, která má kolem padesáti obyvatel.

Jezernický starosta si zoufá

Smutné pocity ale zažívá starosta Jezernice u Lipníku nad Bečvou Dušan Pořízka, kde se komunální volby nekonají, protože se nepodařilo sestavit žádnou kandidátku.

„Zrovna slavíme deset let samostatnosti a myslel jsem si, že už budu předávat klíč od obce novému starostovi. Mám z toho teď smíšené pocity,“ podotkl. Na Přerovsku se uskuteční náhradní komunální volby nejen v Jezernici, ale i v Sobíškách.