Volby do Evropského parlamentu zřejmě nakonec nebudou takovým debaklem jako před pěti lety, kdy přišlo v Přerově k urnám jen necelých 17%.

V okrsku 39 v Domově pro seniory v Kabelíkově ulici odvolilo 30,1%, okrsek číslo 10 v budově Střední školy gastronomie a služeb měl účast 27,5%.

Do volebních místností v budově Základní školy Velká Dlážka si našlo cestu přes 26% lidí.

"Největší zájem o evropské klání měli senioři, mladých moc nepřišlo," řekla jedna z členek volební komise Jitka Majerová.

Malý zájem o volby

Malý zájem provázel volby do Evropského parlamentu v Přerově. Podle členů volebních komisí zřejmě o budoucnosti Evropy rozhodnou důchodci - těch totiž přicházelo během pátku i soboty k urnám nejvíce.

„Když už někdo přijde, tak jsou to senioři. Lidí středního věku nebo mladých během obou dní moc nedorazilo. V posledních hodinách pátečního večera nepřišel téměř nikdo,“ řekla předsedkyně volební komise Jitka Majerová z okrsku číslo 14, který se nachází v budově Základní školy B. Němcové.

Na opačném konci města - v budově Mateřské školy Lešetínská u hřbitova si cestu k urnám našlo 17 procent lidí.

A to bývá ve srovnání s ostatními okrsky ve městě zájem vždy vyšší.

„Starousedlíci a obyvatelé rodinných domů jsou zodpovědní a nevynechají žádné volby,“ poznamenala členka volební komise. (pu)

 Žádný nával

I v pátek bylo vidět, že lidé dali přednost spíše práci na zahrádce a výletům do přírody.

Atmosféra na chodbách před volebními místnostmi byla živá a mnozí lidé přicházeli s jasně vyhraněnými názory.

„Volíme hlavně ty, co tam budou remcat. Naše země už zažila Rakousko-Uhersko, potom RVHP a my máme plné zuby nějakého dirigování - zvlášť z Německa,“ vyjádřila svůj názor šestasedmdesátiletá Alena Hrošová, která přišla vhodit svůj hlas do okrsku v budově Vysoké školy logistiky v Přerově.

I s vnukem dorazil Zdeněk Stibořík z Přerova.

„Jsou to jeho první volby. Já chodím poctivě ke každým volbám - jako zodpovědný občan,“ řekl.

Nepromarnit svůj hlas nechtěli ani senioři se zdravotními problémy, za kterým přišli až domů členové komise s přenosnými urnami.

„Už se na nás obrátili tři lidé a kontaktovat nás mohou v průběhu celých voleb,“ shrnula členka komise Jana Honková z okrsku v Palackého ulici.

Přerovští Romové, kteří volí tradičně v jednom z okrsků v budově Základní školy B. Němcové, krátce po otevření místností nepřišli.

„Ještě je čas, možná dorazí až pozdě odpoledne. A nebo je evropské volby vůbec nelákají,“ uvažovala nahlas jedna z členek komise.

V okrsku číslo 14 v budově Základní školy B. Němcové byla hodinu po otevření místností volební účast čtyři procenta.

„Zatím chodí spíše starší lidé a už jsme měli i šest výjezdů k seniorům ve věku kolem devadesáti let a vozíčkářům,“ popsala předsedkyně volební komise Jitka Majerová.

Členové okrskových komisí ještě doufají, že Přerované spojí evropské volby s Nocí kostelů - bohatý program totiž tradičně přiláká davy lidí.

„Třeba se tedy po cestě zastaví i u nás,“ poznamenala jedna z členek komise.

Evropské volby v minulých letech moc netáhly a v roce 2014, kdy se konaly naposledy, dosáhla účast na Přerovsku pouze 16,39%.

Vítězství si tehdy na své konto připsalo hnutí ANO, které získalo podporu 17,48% voličů, druhou nejúspěšnější stranou na Přerovsku byla ČSSD s 15,84% a třetí skončili lidovci se 14,97%.