Dlouhé fronty před budovami škol, obecních úřadů, i domovů důchodců. Vtipkování, ale i soustředěné obličeje. Úderem druhé hodiny odpoledne se na Přerovsku otevřely volební místnosti a hned první den jasně ukázal, že lidé chtějí vzít osud do svých rukou, a berou volby vážně. K urnám dorazilo čtyřicet procent voličů.

„Když jsme otevírali, stálo už na chodbě patnáct lidí a další přicházeli. Kolem půl šesté odvolilo 150 lidí ze 653 a před osmou večer už jsme měli účast osmatřicet procent,“ pochvalovala si Iveta Kadlčíková, členka volební komise okrsku číslo 42, který sídlí v Domově pro seniory v Přerově.

Podobná byla situace i v okrsku číslo 13, který se nachází v budově Základní školy B. Němcové v Přerově. „Účast je solidní. Nejmladší volič, který k nám přišel, měl osmnáct, nejstarší paní měla devadesát sedm. Do osmi hodin večer k nám přišlo volit 231 voličů ze 640,“ zhodnotila členka volební komise Klára Furmanová. 

Online reportáž
  Ilustrační foto.
Koho volit? Přehled kandidátek stran a lídrů v Olomouckém kraji

Deset Pražáků

Naproti tomu v sousedním okrsku, kam chodí volit lidé s trvalým bydlištěm v ulici Bratrská 34, což je adresa magistrátu, měli účast mnohem nižší - před šestou večer to bylo jen osm procent.

Překvapivě hodně mladých lidí přišlo volit do budovy Vysoké školy logistiky v Palackého ulici, kde je okrsek číslo 28. „Dokonce k nám přišlo i deset mladíků z Prahy s voličskými průkazy, kteří byli zrovna v Přerově. Divili se ale, že nemůžou dát hlas svým pražským poslancům,“ popsal člen volební komise Vladimír Novotný. Účast se v tomto okrsku kolem osmé večer vyšplhala na 36,97 procent. 
Značný zájem o volby byl i v Domově pro seniory v Přerově.

„Zájem si zjišťujeme předem, protože ne všichni mají trvalý pobyt u nás, a tito lidé jsou na zvláštním seznamu voličů. Letos je vyšší účast, ale čím je to dáno, to nedokážu říct, “ řekla sociální pracovnice Irena Vykoukalová. 

Podle ní využilo možnosti vhodit svůj hlas do urny 32 z 80 seniorů, kteří zde žijí. „Všichni, kteří se nahlásili, k volbám šli. Personál jim pomohl do místnosti, protože jsou mnozí na vozíku, ale v ní už to klienti zvládli sami. Některé navštívíme s urnou u nich na pokoji,“ doplnila. 

Dorazili i Romové

O politické dění se zajímají i Romové z Kojetínské ulice, kterých přišly hned po otevření místností do budovy Základní školy B. Němcové na dvě desítky. Jejich argumenty zazněly dost nahlas.

„Jsem na vozíku a žádám o auto, ale zamítnou mi to. Tak chci, aby tam nahoře rozhodoval někdo v náš prospěch,“ svěřila se jedna z místních Romek. 

„Každý z našich si stěžuje, protože nám chtějí vzít dávky a příspěvky. Od prosince nám chtějí místo vyplácení peněz dávat stravenky. Ať to udělají těm, kteří hrají automaty, a ne nám, normálním lidem,“ řekla důrazně Renata Č. z Kojetínské ulice. 

Jasno v tom, koho podpoří, mají i přerovští senioři. Například jednadevadesátiletá Drahomíra Hudečková. „Všichni volí pana Babiše, on je fajn, ale toho jsem nevolila, protože ten bude mít hlasů dost. Řekla jsem si, že budu volit pana Okamuru, protože, když mluvil, tak mi byl sympatický,“ svěřila se. 

"Zrušit zákaz kouření i EET"

Do volebního okrsku číslo 12 dorazila hned po druhé odpoledne i Ludmila Vančurová, která chce razantní změnu.

„Chtěla bych zrušit zákaz kouření, ale také EET a nesmyslné daně, které likvidují drobné živnostníky. Takže je asi jasné, koho volit nebudu. Za mě je to volba proti nesmyslům,“ poznamenala. 

Na Přerovsku, které kromě Přerova zahrnuje také města Hranice, Lipník, Kojetín a Tovačov, se volí v celkem dvě stě sedmi okrscích. V samotném Přerově je jich jednapadesát. Někdy ale zájem o volby v obcích předčí ten ve městech.

Na nízkou účast si rozhodně nemohli stěžovat v Radkově Lhotě, kde bývá účast voličů tradičně nejvyšší z celého okresu.

Například při volbách do Poslanecké sněmovny před čtyřmi lety dosáhla osmdesáti procent. 

Je to i díky tomu, že je tu Domov pro seniory a jeho obyvatelé přistupují k volbám vždy zodpovědně. 

„Chodím volit pokaždé, je to moje povinnost, i když někdy nevím koho, ale dnes mám jasno. Pomohly mi debaty, které byly v televizi,“ prozradil šestašedesátiletý Bohumil Saňak, který žije v Domově pro seniory v Radkově Lhotě už osmadvacet let.

Předvolební kampaň v přerovských ulicích
Přerovský folklor před volbami: přelepování plakátů

Vyřídit si občanku můžete po celou dobu voleb

Staří a nemocní lidé mají možnost obrátit se na členy okrskových komisí, aby je navštívili v domácnostech s přenosnou urnou, pokud jim jejich zdravotní stav neumožňuje dostavit se k volbám.

V budově magistrátu na náměstí T. G. Masaryka v Přerově, kde se vyřizují občanské průkazy, bude během obou volebních dnů nepřetržitá služba.

Pokud tedy někdo na poslední chvíli zjistí, že má propadlou občanku, může si v pátek 20. října v době od 14 do 22 hodin a v sobotu 21. října od 8 do 14 hodin vyřídit novou.

„Služba je zajištěna pro případ, že by občan potřeboval k uplatnění svého volebního práva vystavit občanský průkaz bez strojově čitelných údajů. Za jeho vystavení se neplatí správní poplatek a je potřeba doložit dva kusy fotografií, odpovídající současné podobě občana. Lidé na místě předloží neplatný průkaz a v případě jeho ztráty jsou povinni prokázat totožnost buď rodným listem, nebo řidičským průkazem,“ vysvětlil Pavel Šlesinger, vedoucí oddělení spisové služby a voleb magistrátu. 

DENÍK BUS - lídři stran u rozestavěného kousku dálnice v Předmostí. Zleva Aleš Jakubec (TOP09), Radim Sršeň (STAN), Marian Jurečka (KDU-ČSL), Josef Nekl (KSČM), Roman Váňa (CSSD), Lubomír Hartmann (Realisté), Michal Zácha (ODS), Ladislav Okleštěk (ANO)
Křečci za to nemůžou. Proč pořád není u Přerova dálnice?

2013: Na Přerovsku zvítězilo ANO

Volby na Přerovsku vyhrálo v roce 2013 hnutí ANO, které získalo 21,67%.

Na druhém místě skončili sociální demokraté se 21,23%. Třetí byli komunisté, kteří měli zisk hlasů 17,28 % hlasů, čtvrtý Úsvit přímé demokracie T. Okamury měl 9,27% a pátá byla KDU-ČSL se ziskem 8,41%. ODS měla 5,69%.

Předvolební debata Deníku probíhala 19. října v Aviatice.
Všechny karty na stůl. Zde jsou priority hlavních politických stran