Menší zájem než o parlamentní nebo komunální volby. Tak by se dal shrnout výsledek prvního volebního dne v Přerově.

Tři hodiny před uzavřením místností se účast pohybovala v průměru kolem patnácti procent.

Zdá se, že boj o křeslo hejtmana je spoustě lidem lhostejný.

Malý zájem o krajské klání potvrdila i Jarmila Daňková, předsedkyně volební komise v okrsku číslo 11, kam přicházejí k urnám lidé s trvalým pobytem v centru města – v ulicích Palackého, Na Marku, Kainarova nebo na Horním náměstí.

„Chodí hlavně starší generace. Už ve tři čtvrtě na dvě jsme ale přede dveřmi měli jednoho netrpělivého muže, který se dožadoval otevření místnosti," popsala. Lidé ale nepřišli ve velkém – kolem půl osmé večer byla účast kolem 16,7 procent.

Nejmenší zájem o krajské klání měli lidé v okrsku číslo 12, pod který spadá více než dva a půl tisíce lidí s adresou trvalého pobytu v Bratrské ulici 34, což je sídlo magistrátu. Svůj hlas zde první den vhodily do urny pouze čtyři procenta voličů.

„Poslední krajské volby byly spojené s těmi senátními, takže zájem byl rozhodně větší. U lidí vždycky vedou komunální volby, pak jsou parlamentní a až na posledním místě krajské," vysvětluje předsedkyně volební komise Gabriela Jarešová.

Kraj je pro lidi schovaný

Členové komisí zatím nezaznamenali narušení průběhu voleb ani jiné zvláštnosti.

„Někdy nám lidé zkrášlují lístky svými obrázky nebo tím, že na ně třeba napíšou vzkaz. Letos jsme se s tím ale zatím nesetkali," usmála se předsedkyně volební komise v okrsku číslo 28 v Palackého ulici Kateřina Jančíková. Do půl osmé večer zde odvolilo asi 100 lidí z celkových 558, což představuje necelých 18 procent.

Svůj hlas přišla vhodit v pátek odpoledne také šestasedmdesátiletá Zdenka Španihelová z Přerova.

„Chodíme pokaždé a na kandidátkách vždycky hledáme někoho z nejbližšího okolí. Stejné je to i teď, vybírali jsme pečlivě," svěřila se.

„Parlament lidi vidí v televizi, komunál mají za zády a kraj je takovým mezičlánkem mezi parlamentem a komunálem, takže je pro lidi trochu schovaný. Proto tyto volby tolik netáhnou," vyjádřil svůj názor také Marek D. z Přerova.

Účast se ale na Přerovsku lišila obec od obce. Například v Tučíně přišlo do čtyř hodin odpoledne 42 lidí ze 358, což je na tak malou obec poměrně slušné. V Dřevohosticích byla účast ve večerních hodinách kolem 11 procent.

„Po obvolání dvou třetin okrsků v Přerově a obcích, které spadají do jeho působnosti, byla průměrná účast patnáct procent. Větší zájem byl v místních částech – vůbec nejvíce lidí přišlo v Henčlově, kde se účast vyšplhala na 20 procent," uzavřel Pavel Šlesinger, vedoucí oddělení spisové služby a voleb přerovského magistrátu.

Krajské volby 2016 ve volební místnosti v Palackého ulici v PřerověZdroj: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

Dva odstoupili a dva byli odvoláni

Na seznamech kandidátů v krajských volbách ubyla čtyři jména. Jde o kandidáty z koalice Ne ilegální imigraci – peníze raději pro naše děti.

„Dva kandidáti byli odvoláni a dva odstoupili sami," potvrdil Peter Garláthy z Krajského úřadu Olomouckého kraje.

„Informace o tom, že tito lidé už nekandidují, jsou vyvěšeny ve všech volebních místnostech. Kde jsme byli na kontrole, byla tato informace zveřejněna," doplnil Garláthy.

Hlasuje se o kraji, senátu i větrnících

O novém složení krajského "parlamentu" voliči rozhodují v pátek 7. a v sobotu 8. října. Vybírat mohou z celkem 21 kandidátek stran a hnutí. SEZNAM ZDE

Na Olomoucku (obvod 61) si lidé také současně vyberou nového senátora. Post obhajuje Martin Tesařík z ČSSD, do souboje s ním jde dalších osm uchazečů o místo v horní komoře. PŘEHLED ZDE

V Protivanově na Prostějovsku přidali ke krajským volbám i referendum.

V něm, by se měli obyvatelé městyse vyjádřit, zda souhlasí s tím, aby zastupitelé podpořili výstavbu dalších větrných elektráren v okolí.

Kdy lze volitVolební místnosti se otevřely v pátek ve 14 hodin, zavřou se tradičně ve 22 hodin. V sobotu bude možné hlasovat od osmi ráno do druhé hodiny odpoledne.
Pak začne sčítání hlasů, neoficiální výsledky voleb by mohly být známy kolem 18. hodiny. 

Jak dopadly minulé krajské volby?

V říjnu 2012 získala nejvíce hlasů v Olomouckém kraji sociální demokracie tažená Jiřím Rozbořilem, o kousek za ní skončila KSČM. 

Tyto dvě strany nakonec po rychlých jednáních vytvořily levicovou vládní koalici, ČSSD komunistům v krajské radě přenechala dvě křesla. 

Zleva: Alexander Černý (KSČM), Jiří Rozbořil (ČSSD) a Zdeněk Švec (KSČM)Zdroj: DENÍK/Jiří KopáčKrajská koalice po minulých volbách 2012: zleva lídr KSČM Alexander Černý, tehdejší lídr ČSSD a nový hejtman Jiří Rozbořil a jeho komunistický náměstek Zdeněk Švec. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

Určitým překvapením voleb před čtyřmi roky byla bronzová příčka Koalice pro Olomoucký kraj (KDU ČSL + Strana zelených) s lídrem Marianem Jurečkou, která o prsa předběhla ODS vedenou Markétou Záleskou. 

Hejtmanem se stal Jiří Rozbořil, který v čele kraje vystřídal svého stranického kolegu Martina Tesaříka. 

Rozbořil byl loni na podzim obviněn v souvislosti s tzv. olomouckou korupční kauzou Vidkun. Křeslo hejtmana tehdy sice uhájil, v letošních volbách ale již nekandiduje.  

Volby do olomouckého krajského zastupitelstva 2012

1. ČSSD: 26,7 % (47 238 hlasů)
2. KSČM: 22,82 % (40 379 hlasů)
3. Koalice pro Olomoucký kraj společně se starosty: 11 % (19 459 hlasů)
4. ODS: 10,91 % (19 308 hlasů)
5. TOP 09 a Starostové pro Olomoucký kraj: 6,16 % (10 905 hlasů)
6. NEZÁVISLÍ získali 4,95 % a do zastupitelstva se nedostali

55 křesel v zastupitelstvi bylo rozděleno takto:

ČSSD – 19, KSČM – 16, Koalice pro OK – 8, ODS – 8, TOP 09 a Starostové – 4