Nechyběl mezi nimi ani služebně nejstarší Václav Řeha, jemuž bude příští rok sedmdesát let. Patří mezi vůbec první nadšence, kteří v první polovině sedmdesátých let s myšlenkou klubů vojenské historie přišli.
„V době komunismu ale tato aktivita nebyla vůbec podporovaná, spíše naopak. Komunisté nás považovali za milicionáře, Napoleon byl pro ně stejný vrah jako Hitler," vzpomíná na dobu, která v současnosti velice rozšířené tradici zrovna nepřála.
SOUVISEJÍCÍ: Doma musíme mít pro tuto zálibu oporu, tvrdí velitel jednotky
Do rekonstrukcí bitev se v posledních letech ale zapojuje také desetiletá Hana Tučková, která jako jedna z mála zastupovala právě Dřevohostice.
„Tyhle akce se mi prostě líbí, nikdo mě do toho nenutí. Dělám tady bubeníka, i když se to spíše ještě učím. Všichni mě ale mezi sebe vzali bez problémů," řekla.
Vojenský špitál v Dřevohosticích fungoval jen necelý rok. Byl otevřený 16. listopadu 1805, tedy ještě před slavnou bitvou tří císařů u Slavkova. Právě po tomto historickém střetu se do Bystřice pod Hostýnem i do Dřevohostic umístily stovky zraněných. Jen v dřevohostickém špitále pak zemřelo sto padesát vojáků.
„Nejstaršímu bylo padesát čtyři let, nemladšímu padlému jen šestnáct," řekl místostarosta městyse na Přerovsku Petr Dostál.
Padesát padlých je pochováno na místním hřbitově, místa posledního odpočinku další stovky se nachází v jiných lokalitách. Dřevohostičtí obyvatelé nyní už vědí, kde přesně tato místa leží.
„Jedni jsou pochování na území, kterému se říká Lapač, dalším místem je dnešní Výsluní," uvedl dále místostarosta s tím, že v příštím nebo následujícím roce se v těchto dnes už potvrzených oblastech vztyčí i kříže.
Celá sobotní akce, při které se vojáci přemísťují ze sedm kilometrů vzdálené Bystřice pod Hostýnem se zastávkou ve Křtomili do Dřevohostic, je připomínkou a poctou právě padlým vojákům. Po obvyklém střetu mezi jinak dobrými přáteli se tak v Dřevohosticích konal i pietní akt u pamětní desky, jež byla loni slavnostně odhalena.