Slavnostní shromáždění se uskutečnilo 7. října v restauraci Na Hrázi u Tondy v Kojetíně na Přerovsku, odkud Ross Hedvíček pochází. Kdyby dostali vojáci za statečnost třeba kytici růží, dalo by se to chápat jako sympatické gesto rodáka z Kojetína. Emigrant se ale postaral o to, že teď vojáky obyvatelé hanáckého městečka spíše litují.

„Byla to soukromá iniciativa jednoho člověka, který to vydával za oficiální akci. Celé se to tvářilo tak, že je to zastřešené sdružením válečných veteránů a nás ani nenapadlo, že je všechno jinak," vylíčil jeden z hostů, který se ceremonie zúčastnil.

Fakt, že o medailích nevěděla americká ambasáda ani ministerstvo obrany, podle něj vyšel najevo později.

„Dozvídáme se to až zpětně. Kluci si ale ocenění rozhodně zaslouží, stejně jako upřímný dopis od arcibiskupství nebo dárek faráře, který dostali. Za jiných okolností by to bylo pěkné lidské setkání," hodnotí účastník setkání, který si nepřál uvést jméno. Redakce je ale má k dispozici.

Místostarosta Kojetína: Je mi jich líto

Trochu jiný názor na věc má ale místostarosta Kojetína Miloslav Oulehla. „Řekl bych, že z těch vojáků, kteří jezdí riskovat své životy do Afghánistánu, někdo udělal hlupáky. Na internetu je z toho ale možná větší hrůza než tady u nás v Kojetíně. Spíše je mi líto těch kluků, kteří naletěli," podotkl místostarosta.

Podle organizátorů akce mělo předání medailí důstojný průběh. „Slavnostní akt proběhl důstojně. V úvodu vystoupil Pepa Nos a zazpíval americkou hymnu. Poté pan Ross Hedvíček vysvětlil, proč se medaile uděluje, a jaká jsou kritéria pro její udělení," napsal v článku, který zaslal naší redakci, Ladislav Chaloupský.

Ross Hedvíček kritiku odmítá. „Medaile byly pravé a legitimní," trvá na svém vyjádření pro Přerovský a hranický deník.

Americká ambasáda nic nevěděla

Ministerstvo obrany tato ceremonie zaskočila. „Velmi nás to překvapilo, protože je hodně zvláštní, aby někdo předával americké medaile bez účasti zástupců americké ambasády," konstatoval mluvčí rezortu Jan Pejšek. Armáda z toho prý ale nevyvodí žádné důsledky. „Vojáci za to nemůžou, medaile přijali v dobré víře," podotkl.

Americká ambasáda odmítá, že jsou udělené medaile legitimní. O akci navíc velvyslanectví ani nevědělo.

„Americká vyznamenání lze udělit na českém území a čeští vojáci, kteří sloužili společně s americkými silami, tímto způsobem medaile dostávají často. Vyznamenání musí schválit Ministerstvo obrany USA," uvedlo tiskové oddělení Velvyslanectví USA.

Autorky: Petra Poláková-Uvírová, Iva Najďonovová