Definitivní slovo ale budou mít až zastupitelé, kteří budou o poplatku za popelnice jednat na svém nejbližším zasedání 7. prosince.

Společnost Vodovody a kanalizace v Přerově plánuje mírné zdražení u vodného i stočného.

„U vodného dojde ke zvýšení na 42,75 korun za kubík vody včetně 10% DPH, u stočného pak na 37,25 korun včetně 10% DPH. Oproti současné ceně to ale představuje nárůst jen o pár korun,“ uvedl ředitel společnosti Vodovody a kanalizace v Přerově Miroslav Dundálek.

Městská společnost Teplo, která distribuuje teplo do více než třinácti tisíc přerovských domácností, škol a firem, ceny také zvýší.

„O kolik přesně, zveřejníme až po jednání se společností Veolia. Předpokládáme, že průměrná přerovská domácnost bude mít měsíčně náklady vyšší přibližně o 50 korun,“ shrnul předseda představenstva společnosti Teplo Přerov Petr Vrána.

Primátor: Odpad zdražovat nebudeme

Naproti tomu s poplatkem za svoz komunálního odpadu by se v příštím roce nemělo hýbat. Naposledy ho zastupitelé zvyšovali před dvěma lety, kdy vzrostl ze 650 na 700 korun na osobu.

„I když město doplácí na svoz odpadu nemalé částky - v Přerově je to 8,8 milionů korun, zdražovat v příštím roce nebudeme, protože nechceme občany zatěžovat. Na jednání zastupitelstva předložíme návrh, aby zůstal poplatek stejný - tedy 700 korun. Předpokládám, že zastupitelé schválí návrh v té podobě, v jaké ho předkládá Rada města,“ uzavřel přerovský primátor Petr Měřínský (ANO).

Lidé se ale v příštích měsících nemusejí obávat zdražování energií - například společnost ČEZ už na podzim plošně zlevnila elektřinu i plyn u všech ceníků. Zdražování neplánuje ani společnost innogy.