Žádné z přírodních koupališť na Přerovsku totiž nespadá mezi takzvané koupací oblasti, které jsou povinně kontrolovány Krajskou hygienickou stanicí v Olomouci. Při vstupu do Laguny, ve které se v minulosti objevily sinice, budou návštěvnící muset spoléhat na svůj přirozený instinkt.
Kontrola kvality vody v přírodních koupalištích spadá do kompetence obce a záleží na jejím vedení, zda nechá vodu prošetřit. O přírodního koupaliště Laguna se starají Technické služby města Přerova.
“Kvalitu vody jsme letos na Laguně měřit nenechali, protože nám to neukládá žádná povinnost. Dříve to býval požadavek našeho pana jednatele, ale letos jsme žádný neobrželi, a proto jsme nepodnikali žádné kroky,” uvedla vedoucí provozu parku Michalov Jitka Spurná.
To, že není stav vody objasněn ale nevadí plavcům a rekreantům, kteří i letos Lagunu hojně navštěvují. Voda se zdá být čistá a vhodná ke koupání.
“Myslím si, že v letošním roce je ta kvalita vody zatím dobrá. Není viditelné, že by tam byly sinice nebo jiné znečištění,” doplnila Jitka Spurná.
Kvalita vody se především během velmi teplých letních dní může měnit ze dne na den a není tedy vyloučeno, že se nemůže během prázdnin zhoršit.
“Ten konkrétní rozbor se vztahuje pouze na dobu, kdy se odběr provádí takže za týden může mít měřená voda zcela jinou kvalitu,” objasnila Jitka Spurná.
Jako na všech přírodních koupalištích je i na Laguně koupání pouze na vlastní nebezpečí.
Autorka: KAROLÍNA KOLEŇÁKOVÁ