VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Teplicích nad Bečvou platí druhý povodňový stupeň

Přerovsko, Hranicko /FOTO/ – Komplikace, spojené s tajícím sněhem a ledem, se o víkendu nevyhnuly Hranicku a Lipnicku. Na řece Bečvě se vytvořila osmnáct kilometrů dlouhá ledová bariéra a hasiči ve spolupráci s Povodím Moravy celý víkend sledovali pohyb ker, které kvůli nízkému průtoku nechtěly odplout.

26.2.2012 2
SDÍLEJ:

Hasiče v Lipníku nad Bečvou zaměstnaly celý víkend ledové kry, které na Hranicku a Lipnicku vytvořily osmnáct kilometrů dlouhou bariéruFoto: HZS Olomouckého kraje

 V Teplicích nad Bečvou byl v neděli vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity, Bečva v Dluhonicích ale naštěstí nedosáhla ani na první stupeň.

Řeka se nehýbala, kry nemohly odplout

„V tuto chvíli je průtok malý, takže nemáme jinou možnost, než čekat, jak se bude řeka chovat. Přestala se hýbat, což je nepříjemné. I teploty zůstávají o něco nižší, než potřebujeme, aby se ledy zase pohnuly a volně odpluly dál,“ popsala v neděli mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

Ledová bariéra se podle ní zasekla o jez v Hranicích.

„Všechny jezy jsou ale nachystané – v Hranicích, v Přerově, Oseku nad Bečvou i Troubkách, tak, aby byly kry bez problémů odplaveny do Moravy a nedocházelo k rozlití vody do zastavěné části,“ řekla.

Kvůli obavám z velké vody se o víkendu sešly povodňové komise měst a obcí na Přerovsku. Svolal ji například starosta Lipníku nad Bečvou Miloslav Přikryl.

„Už v sobotu se uvolnil Loučský potok a Trnávka, na řece Bečvě je ale stav složitý. Nad Lipníkem, ale i Týnem se vytvořil celistvý úsek ledových ker. Bečvou ale kvůli nízkému průtoku nelze manipulovat,“ řekl.

„Můžeme jen čekat, co bude dál. Jsme stále ve spojením s Povodím Moravy, naštěstí zatím nikdo není ohrožený,“ popsal Přikryl.

Povodňový štáb svolal také starosta Ústí na Hranicku Libor Vykopal. I v tomto případě byla předmětem jednání zvýšená obezřetnost a sledování nebezpečných toků.

„Ano, situaci je potřeba monitorovat. Zatím to není ve stadiu, kdy by se štáby ve velkém scházely. Spíše se obvolávají, aby byly v pohotovosti, protože například v Teplicích nad Bečvou byl vyhlášený druhý stupeň povodňové aktivity. Protože má ledová bariéra už osmnáct kilometrů, dá se předpokládat, že i obce v okolí Teplic nad Bečvou musejí být připraveny na různé scénáře,“ řekla mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

V Jezernici se voda rozlila do zahrad

Podle velitele dispečinku ale tato situace není ničím ojedinělým. V důsledku ledových bariér prý nikdy v minulosti nedošlo k žádným velkým škodám.

Situace se kontroluje i na jezu v Hranicích, kde pracovníci Povodí Moravy ve spolupráci s hasiči likvidují bariéru z ker.

„Stav je v podstatě setrvalý a nějak dramaticky se to nemění ani k horšímu ani k lepšímu. Budeme situaci nadále průběžně monitorovat na Bečvě, hlavně u jezu v Hranicích,“ řekl Jan Raška z operačního střediska Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.

S velkou vodou se v minulých dnech potýkali v Lipníku nad Bečvou či v Jezernici. Právě v Jezernici se situace výrazně zhoršila už v pátek večer. Voda tekla na silnici i do dvorů a zahrad. I zde zasedala povodňová komise, která vyhlásila stav bdělosti.

Dobrovolní hasiči hasičů ještě v sobotu kolem poledne pomáhali s vystavením hráze. V následujících hodinách pak nejen stav řeky Jezernice, která protéká středem obce, bedlivě monitorovali.

„Pro vystavení hráze, tedy pytlů s pískem, se starostka rozhodla spíše z preventivních důvodů. Hasiči s pomocí pytlů tok vody odklonili, aby nesměřovala do soukromých pozemků. Přesto se rozlila do některých zahrad a dvorů. Nebylo nutné ji ale odčerpávat,“ popsal krajský mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Starostka Jezernice Pavla Jochcová upozornila obyvatele, aby na noc zabezpečili svůj majetek.

„ Hlídky našich požárníků budou situaci minimálně dvakrát za noc monitorovat,“ líčila v sobotu starostka.

V Hranicích rozbíjeli kry na Veličce

V neděli už byla situace poměrně v klidu.

„Potok zůstal přes noc klidný a také voda z polí už stékat přestala. Hasiči monitorovali situaci celou noc, ale nic zvláštního se nestalo,“ doplnila.

Ve střehu byly o víkendu také jednotky hasičů v Lipníku nad Bečvou.

„Stále monitorují stav řeky Bečvy i okolních toků. Větší nahromadění ledových ker řešili v ulici Bratrská,“ shrnul krajský mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. V ulici Loučská se voda dostala do sklepních prostor a hasiči ji museli odčerpat.

Jejich kolegové v Hranicích zase projížděli a monitorovali stav vodních toků od Hranic k Milenovu.

„V Hranicích v ulici Vrchlického pomocí kovových háků rozbíjeli ledové kry na říčce Velička,“ doplnil.

Další vývoj situace závistí především na změnách počasí v příštích dnech.

„Pokud se teploty budou držet kolem nuly, bude to v pořádku. Když bude ale tát a pršet, může se situace zkomplikovat,“ uzavřel krajský mluvčí hasičů.

Autor: Pavel Mašlaň, Petra Poláková-Uvírová

26.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – čtvrtek 14. prosince 2017

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Česko zpívá koledy ve Vlkoši - 2017
57

Společně jste zpívali koledy v řadě obcí. Tady je velká fotogalerie

Hledáme OBCHODNÍKA DISTRIBUCE do týmu regionálních deníků

Chcete pracovat v novinách? Máte vztah k obchodní činnosti? U nás máte šanci.

Ovace ve stoje! Aneta Langerová vyprodala Městský dům

Neskutečná atmosféra zavládla ve středu v Městském domě. Se svým turné Na Radosti totiž přijela Aneta Langerová, která si přerovské publikum doslova podmanila hned po první písničce.

Vtip? Cyklostezce na Velké Dlážce chybí část

Rozpaky Přerovanů budí nová cyklostezka v ulici Velká Dlážka, která je sice v novotě - ale má jednu vadu na kráse. Uprostřed nově vydlážděné cesty je ostrůvek původního chodníku, který vypadá spíše jako špatný vtip projektanta nebo investora. Důvod? Městu se nepodařilo domluvit s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových na získání tohoto pozemku. Radní ale dostavění úseku slibují.

Řidič srazil ženu a ujel. Byl jsem v šoku, tvrdil

Se zraněním skončila ve Fakultní nemocnici v Olomouci pětašedesátiletá žena, kterou srazil ve středu kolem šesté hodiny večer na silnici v Seifertově ulici v Přerově řidič vozu Škoda.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT