V Olomouckém kraji zabodoval Vlkoš na Přerovsku.

Porota ocenila obec zejména za její přístup k minimalizaci negativních dopadů dopravy na životní prostředí.

Místní se tak teď mohou těšit na zvláštní ocenění, které získal pouze Vlkoš, a to zbrusu nový rychlostní radar v hodnotě sto tisíc korun.

Nadace Partnerství, která pomáhá lidem, aby chránili a zlepšovali svoje životní prostředí, ocenila v rámci celé republiky v prestižní soutěži celkem osm dopravních řešení.

„Mezi pět nejúspěšnějších projektů rozdělila nadace celkem čtyři sta tisíc korun, dvě čestná uznání a Vlkoš odměnila rychlostním radarem. Ceny vítězům navíc předával také šestinásobný vítěz rallye Paříž – Dakar a zmocněnec ministra dopravy pro bezpečnost silničního provozu Karel Loprais,“ uvedla Kateřina Urbanová z Nadace Partnerství.

Ocenění se rozdávala celkem ve třech kategoriích, v nichž se hodnotila bodová, liniová a plošná řešení dopravy v jednotlivých městech a obcích po celé republice, přičemž města a obce soutěžila zvlášť.

Vlkoš uspěl mezi obcemi právě v poslední zmiňované kategorii plošných řešení. Ocenění sem putovalo konkrétně za rekonstrukci místních komunikací v ulici Ke Mlýnu a Ovesná strana.

„Kromě toho porota obec ocenila za dlouhodobý systematický přístup k minimalizaci negativních dopadů dopravy na životní prostředí, zvýšení bezpečnosti a zmírnění dominance motorové dopravy,“ sdělila Urbanová.

Ocenili dříve i cyklostezku

Vedení obce obdrželo zvláštní cenu v podobě nového rychlostního radaru.

„Máme radost, že radar, který ve Vlkoši obdrželi, zcela zapadá do dalších plánů pana starosty,“ nechal se slyšet Ladislav Cvrkal ze společnosti, která zařízení do obce dodá.

O tom, kdy začne radar ve Vlkoši fungovat, se teď rozhoduje.

„Zatím není rozhodnuto kdy a kam přesně bude nainstalován. Poradíme se a poté se dohodneme s firmou, která nám jej má dodat, na dalším postupu,“ řekl starosta Vlkoše Miroslav Kroupa.

Z výsledků soutěže je vedení obce nadšené, není to však poprvé, co v ní Vlkoš uspěl.

„V roce 2005 jsme získali ocenění a finanční dar ve výši šedesát tisíc korun za cyklostezku Vlkoš-Věžky,“ připomněl Kroupa.

Soutěží 32 měst a obcí

Soutěž Cesty městy pořádá Nadace Partnerství od roku 2002 a jejím cílem je zviditelnit a odměnit kvalitní dopravní řešení realizovaná v České republice, která se mohou stát inspirací pro ostatní. Do letošního kola poslalo své zástupce dvaatřicet měst a obcí ze všech krajů republiky.

„Do soutěže mohly přihlásit dopravní řešení realizovaná a kolaudovaná v posledních pěti letech. Důležitou podmínkou bylo prokazatelné zvýšení bezpečnosti všech účastníků provozu, zejména pak chodců a cyklistů, a příznivý vliv na životní prostředí v okolí stavby,“ popsala podmínky Urbanová.

Od roku 2002 bylo v soutěži oceněno pětapadesát projektů, za něž rozdala Nadace Partnerství finanční odměny v hodnotě více než 2,7 milionu korun.

„Soutěž je ve střední Evropě unikátní svým zaměřením, rozsahem i tradicí. Slavnostní vyhlášení se navíc konala symbolicky s posledním dnem letošního Evropského týdne mobility,“ uzavřel koordinátor soutěže Petr Šmíd.