Ve čtvrtek o tom na mimořádné schůzi politického grémia strany informoval předseda ČSSD Jiří Paroubek. Vlček, který se definitivně vzdá svého mandátu 30. dubna, odmítl svůj odchod komentovat.

„Předpokládám, že naším lídrem v Olomouckém kraji se stane dvojka na kandidátce, tedy Roman Váňa,“ řekla prostějovská místostarostka a místopředsedkyně krajského výboru ČSSD Alena Rašková.

Roman Váňa ve čtvrtek v podvečer její úvahu potvrdil: „Ano, budu krajskou jedničkou.“

Vaz ve vrcholné politice zlámal Miloslavu Vlčkovi více než milion korun v hotovosti, který před pěti lety vracel svému tehdejšímu asistentovi, prostějovskému advokátovi Zdeňku Klapkovi.

Miloslav Vlček přiznal, že mu peníze neposlal bankovním převodem, ale vrátil v hotovosti. Porušil tím zákon o praní špinavých peněz. Hrozí mu za to pokuta až půl milionu korun.

„Vážený pane doktore, všichni, komu jsem kdy pomohl, se na mě vy…, nutně potřebuji půjčit milion sto tisíc korun,“ požádal Vlček v roce 2005 esemeskou Zdeňka Klapku.

Advokát politikovi zatelefonoval nazpátek a řekl mu, ať zavolá sekretářce a sdělí jí číslo účtu.

„Půjčka mi pak byla v hotovosti vrácena,“ napsal ve vyjádření adresovaném Prostějovskému deníku Klapka.

Je mi z toho smutno

Křeslo šéfa Poslanecké sněmovny se pod Vlčkem povážlivě kývalo už kvůli před nedávno medializované kauze s pětadvaceti­milionovou státní dotací pro občanské sdružení Sport centrum Harrachov.

Státní dotace totiž skončila v areálu privátního hotelu, který do loňského září spoluvlastnil prostějovský právník Petr Vrtal.

„Jsem z toho všeho hodně na rozpacích a je mi smutno,“ vyjádřila se k Vlčkovu neohrabanému vysvětlování kauz a jeho následnému odchodu z vysoké politiky Alena Rašková.

Nechápe, jak se mohl politik Vlčkova kalibru vymlouvat, že Petra Vrtala nezná, a ke kauze s dluhem pouze prohlásil, že nevěděl, že předáváním tak vysoké sumy v hotovosti porušuje zákon.

„Člověk jeho zkušeností by se měl chovat a vyjadřovat opatrněji a v první řadě si zjistit, co je legální,“ nechala se slyšet místopředsedkyně krajského výboru ČSSD.

Starosta: Nevím, jestli je to o Vlčkovi pravda

Přesto vyzdvihla Vlčkovu práci pro okres. Ostatně stejně jako několik oslovených předsedů mikroregionů.

„Je to slušný člověk. Když mohl, tak nám pomohl,“ prohlásil včera o Miloslavu Vlčkovi bezpartijní šéf Mikroregionu Protivanovsko a starosta městyse Protivanov Karel Trnečka.

Připomněl, že Vlček obci pomohl získat dotaci na rekonstrukci školy. A co Trnečka říká na výše zmíněné aféry?

„Nevím, jestli je to, co se o panu Vlčkovi píše, vůbec pravda,“ odpověděl.

Starosta Mikroregionu Plumlovsko a krumsínský starosta Jaroslav Střelák (Nezávislí demokraté) hovoří o Miloslavu Vlčkovi obdobně.

„Znám ho od doby, kdy v devadesátých létech vstoupil do politiky. Vnímám ho jako člověka, který se snažil lidem pomoci, vycházel jim vstříc,“ vyjádřil se Střelák.

Podivuje se, že média vytáhla informace proti Vlčkovi krátce před volbami.

„Kvůli tomu mám na tuto záležitost svůj názor,“ prohlásil.

Potřebovali jsme poradit, Vlček vždy přijel

Bezpartijní předseda Mikroregionu Němčicko a starosta Mořic Jaroslav Knap přiznal:

„Zaskočila mě spousta toho negativního, co se před nedávnem o panu Vlčkovi napsalo. Říkal jsem si, proboha, vždyť já ho znám úplně jinak,“ řekl Knap.

Prý pokaždé, když starostové na Němčicku potřebovali s něčím poradit, Vlček přijel.

„Konzultovali jsme s ním třeba rozvoj Mořic, vytvoření průmyslové zóny,“ zmínil se Jaroslav Knap.

Je podle něj Vlček osobností, která je pro region nenahraditelná?

„To je filozofická otázka. Vždy to půjde dál, přijdou noví lidé,“ reagoval.