Město si vyvěšením vlajky připomene povstání, při kterém v roce 1959 zahynulo více než 80 tisíc Tibeťanů. Statisíce dalších lidí zemřely v následujících dnech ve vězení, pracovních táborech, nebo se staly obětí hladomoru.

Na protest proti porušování lidských práv v Tibetu se za posledních třináct let upálilo 156 Tibeťanů.

Kampaň má především symbolický charakter a je vyjádřením solidarity s Tibeťany - vlajka je totiž jedním z nejvýraznějších symbolů, který Tibeťané používají při nenásilných protestech. Za její vyvěšení jim ale hrozí až několikaleté tresty vězení.

Česká republika se ke kampani připojuje už od roku 1996. „Město Přerov vyvěšovalo vlajku do roku 2005, pak ale tuto aktivitu radní odmítli s odůvodněním, že tibetská vlajka vyvolávala mezi Přerovany rozporuplné reakce. Znovu byla vyvěšena až po desetileté odmlce v roce 2015. Od té doby nebyla tradice porušena,“ připomněla mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová.

Před rokem zavlála na radnici i ukrajinská vlajka

Vyvěšením vlajky dávají radnice najevo svou podporu trpícím zemím. Stejné to bylo i vloni 24. února, kdy na přerovské radnici zavlála také ukrajinská vlajka. Přerov chtěl tímto způsobem vyjádřit podporu a solidaritu partnerskému městu Ivano-Frankivsk a rovněž celé Ukrajině, kterou napadlo Rusko.

„Ukrajinská vlajka už na radnici nevisí, ale podporu obyvatelům této země vyjadřujeme konkrétní materiální pomocí,“ shrnul přerovský primátor Petr Vrána (ANO).

V loňském roce například putovaly na Ukrajinu optické výrobky z Meopty, elektrocentrály, horkovzdušná topidla, spací pytle, karimatky, motorové pily, přikrývky či trvanlivé dávky potravin. Letos odjel na Ukrajinu také popelářský vůz, který darovaly partnerskému městu Ivano-Frankivsk Technické služby města Přerova.

Pomocnou ruku podalo město také uprchlíkům, kterých dnes v Přerově žije asi tisícovka. Lidé našli azyl v hotelu Zimní stadion a v současné době se mohou některé rodiny stěhovat do patnácti městských bytů, které pro ně za bezmála 7 milionů korun a s dotací státu nechalo město opravit. Z městské pokladny putovaly peníze na jejich vybavení.