„Objem mzdových prostředků se v příštím roce sníží o deset procent. Zatím se nepotvrdily informace o masovém odchodu lidí, ale nálada je špatná. Zatímco v průměru od nás ročně odchází pět procent lidí, teď je to od osmi do desíti procent, “ uvedl ředitel Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Karel Kolářík.

Konkrétně v Přerově se mluví o dvou příslušnících hasičského sboru, kteří už podali výpověď.

Nebudou peníze na nákup techniky

Méně peněz bude ale nejen na lidi, ale i na nákup nové techniky. „Každý rok jsme pořizovali buď speciální cisterny nebo automobily. Teď nás čeká útlum – zatímco letos jsme měli na nákup techniky 17 milionů, v příštím roce to bude jen něco přes milion,“ vylíčil neúnosnou situaci.

Peníze na investice se podle něj seškrtaly o 61 procent, na provoz o 18,5.

„Doděláme jen rozestavěné stavby, ale například rekonstrukce hasičské stanice v Šumperku už nezačne,“ vysvětlil. Kolik příslušníků sboru nakonec kvůli vládním škrtům odejde, není v tuto chvíli jisté.

„Mají čas podat žádost až do konce září, pak to vyhodnotíme,“ poznamenal ředitel.

Přestože se stávky v Praze proti snižování platů zúčastnili i někteří přerovští policisté, o odchodu zatím neuvažují.

„Jsem si vědom toho, že tam někteří byli, ale to je každého věc. Signály o hromadném odchodu nemáme. K tomuto datu podalo žádost o propuštění osm lidí, vesměs se ale jedná o policisty, kteří jsou ve službě kolem třiceti let,“ shrnul šéf přerovských policistů Josef Drábek. Podle něj jsou lidé situací znechucení.

„Nálada není zrovna veselá, někdo je otrávený více, jiný méně,“ poznamenal Drábek.

Ústavy: nejasné vyhlídky

Krácení peněz na příští rok se obávají také zdravotnická a sociální zařízení. V těch, která zřizuje kraj, nyní připravují rozpočty na příští rok, aby si mohla podat žádost o dotaci. Jestli budou muset dělat škrty, zatím netuší. Podle vedoucí odboru sociálních věcí krajského úřadu Markéty Čožíkové je pro tuto oblast vyhrazeno čím dál méně peněz.

„Nejprve to bylo 7,2 miliardy, poté necelých 7, pro letošek už jen 6,3 miliard. Vzhledem k celkové situaci nelze předpokládat, že pro rok 2011 dosáhneme na úroveň letošního roku,“ sdělila Čožíková.

Nejasné vyhlídky do budoucna komplikují život i zařízením na Přerovsku. Například v Domově pro seniory v Radkově Lhotě s napětím očekávají, jak vláda rozhodne. „Utěšujeme se tím, že kdyby byly zkráceny mzdové prostředky o deset procent, snad by nám lidé neodcházeli,“ podotkl ředitel Emil Skácel a dodal, že jistého zatím není nic. „Ani nám zřizovatel nedal žádné konkrétní pokyny. Zpracováváme nyní rozpočet na příští rok,“ uvedla ředitelka Domova Alfreda Skeneho v Pavlovicích u Přerova Eva Machová.

Domovy při plánování musejí vycházet z rozpočtu, jaký měly letos. Přitom je víc než pravděpodobné, že na podobná čísla v roce 2011 vůbec nedosáhnou. „Je to paradoxní situace. Na jedné straně je tu tlak na zvyšování kvality v sociálních službách, na druhé straně méně peněz na jejich provoz,“ povzdechla si Čožíková.

Ministerstvo práce a sociálních věcí zatím krajům žádné relevantní informace o penězích neposkytlo. „Ministerstvo neodpovídá na emaily, mám problém se tam dovolat. Je těžké získat od něj odpovědi i na ty otázky, které potřebuji akutně vědět pro rozhodování,“ popsala současný stav vedoucí odboru.

PETRA POLÁKOVÁ – UVÍROVÁ

PAVLA KUBIŠTOVÁ