Prvenství za nejzdařilejší zpracování tématu získala Karolína Turčanová, studentka Střední školy designu a módy v Prostějově. Její literární dílo „Pro lásku píšu příběh tvůj“ zaujalo porotu ze všech nejvíce.

Druhé místo obdržel student Gymnázia Jana Blahoslava v Ivančicích Vojtěch Eibel za práci s názvem „Vrabci se vadí o proso“.

Třetí skončila studentka Gymnázia Jana Blahoslava a Střední pedagogické školy v Přerově Andrea Kubíková, která svůj literární počin nazvala „Recept na přísloví“. Andrea Kubíková získala také nejvíce hlasů ve čtenářské soutěži na webu Přerovského deníku.

Třináctý ročník populárního Festivalu vojenské historie přilákal na Hrad Helfštýn davy lidí; sobota 20. května 2023
VIDEO: Helfštýn obsadili šermíři či vojáci. Vojenská historie přitáhla davy lidí

Cenu ředitelky školy za originální zpracování a práci „Přísloví z trochu jiného konce“ dostala Klára Jeništová z Gymnázia Václava Beneše Třebízského ve Slaném.

Vítězové literární soutěže obdrželi Pamětní stříbrnou minci, vydanou Českou národní bankou u příležitosti 500. výročí narození Jana Blahoslava, ale také pamětní diplomy, poukazy do knihkupectví Luxor a propagační materiály Muzea Komenského a města Přerova. Ceny vítězům předala ředitelka školy Romana Studýnková spolu s primátorem města Petrem Vránou a ředitelem Muzea Komenského Radimem Himmlerem.

Studenti se měli zamyslet nad mravním poselstvím přísloví - autorem jedné z nejstarších sbírek přísloví je totiž právě Jan Blahoslav.

Ilustrační foto.
Cyklostezka Bečva zahajuje sezonu. Z Přerova do Oseku a zpět

„V rámci školních kol vznikly desítky prací, které zadali učitelé svým žákům v rámci hodin českého jazyka. Z nejlepších osmnácti jsme vybrali tři vítězné a jedno dílo jsem ocenila za originalitu zpracování,“ popsala ředitelka Gymnázia Jana Blahoslava a Střední pedagogické školy v Přerově Romana Studýnková, kterou potěšila vysoká kvalita všech prací.

„Studenti se nad příslovími zamýšleli a každý téma uchopil po svém. Ať už to byla práce Vojtěcha Eibela, který se zamýšlel nad původem přísloví a studoval historické prameny, nebo to byly krásné příběhy dalších oceněných,“ doplnila ředitelka.

A jak náročné bylo zpracovat téma přísloví? „Nikdy jsem s podobným tématem nepracovala, takže to byla docela výzva. Paní učitelka mě ale nasměrovala a hodně jsme o tom spolu diskutovaly. Pak už jsem dokázala i vidět, jak chci, aby to ve výsledku vypadalo,“ svěřila se vítězka soutěže Karolína Turčanová, která by se chtěla věnovat vlastní literární tvorbě i v budoucnu.

Folklorní festival 2022 v Přerově.
Folklorní festival si letos návštěvníci užijí v přerovském parku Michalov

Literární ambice má i Andrea Kubíková, která skončila na třetím místě a stala se vítězkou čtenářské soutěže.

„Do soutěže jsem se nejdříve nechtěla přihlásit, ale kamarádky mě přemluvily, protože viděly, že v matematice pořád něco píšu. Když už jsem se přihlásila, tak jsem věděla, že chci, aby to bylo napsané z pohledu Jana Blahoslava - a proto jsem zvolila formu dopisu. Stačila na to jedna hodina matematiky,“ usmála se studentka.

Psaní se věnuje i ve chvílích volna. „Mám rozepsané knížky a baví mě především fantasy,“ prozradila.

Zálibou Vojtěcha Eibela, studenta septimy ivančického gymnázia, je kromě literatury i hudba. Pro školní pěvecký sbor, který vystoupil v rámci oslav výročí v kapli sv. Jiří na Horním náměstí, přepsal duchovní písně Ivančického kancionálu Jana Blahoslava.

Hokejisté Přerova společně darovali 9. února 2021 krev v rámci projektu O Kapku lepší hokej. Ilustrační foto.
Primář hematologicko-transfuzního oddělení: Prvodárců ubývá, zejména mladých

„Protože Ivančický kancionál je i téma mé závěrečné práce, rozhodl jsem se ho přepsat pro sbor. Je to psáno v mensurální notaci, která se používala v 16. století, dnes už se používá jiná. Řešili jsme i otázku textu a významu písní - ne všechny psal Jan Blahoslav, takže jsme z nich museli vybrat,“ řekl Vojtěch Eibel.