Na území Olomouckého kraje se do této celorepublikové akce v sobotu 8. a v neděli 9. června zapojí sedm venkovních areálů.

Užít si krásné a omamně vonící květy paulovnie kostnaté či barevné denivky, kakosty a upolíny o víkendu mohou turisté, kteří vyrazí do arboreta v Bílé Lhotě na Litovelsku.

Zajímavosti o tamních unikátních stromech, keřích či rostlinách se lidé dozví díky skupinovým komentovaným prohlídkám. Ty začínají po oba dny v 9.30 a ve 14.30 hodin.

„Návštěvníky arboretem provede bývalý správce Stanislav Hekele. V areálu pracoval řadu let a vysadil v něm přibližně třetinu dřevin. Má dokonalý přehled o všem, co tady roste,“ pozvala správkyně arboreta Ivana Erlecová.

Komentované prohlídky návštěvníkům nabídne také Botanická zahrada Univerzity Palackého v Olomouci a soukromá bylinková zahrada Jarmily Podhorné v Brodku u Konice.

Historický park i moderní areál

Přerovský Park Michalov a přírodní zahrada Ornis pořádá komentovanou procházku v neděli. Sraz zájemců je v 10 hodin u restaurace v parku Michalov.

Průvodce bude vyprávět o historii tohoto místa a upozorní návštěvníky na zajímavé původní stromy - „kmety“ i stromy postupně dosazované.

V zahradě ornitologické stanice se lidé dozví podrobnosti o principech přírodního zahradničení a prohlédnou si některé obyvatele záchranné stanice pro zvířata z volné přírody.

Moderní areál s upravenou zelení, trávníky, květinami a doplněnou vodními prvky, jezírky nebo střešní zahradou je o víkendu všem přístupný v zahradnickém centru Marciánová v Kostelci na Hané. V sobotu od 14 hodin je pro návštěvníky připravena ochutnávka moravských vín.

V zámeckém parku v Čechách pod Kosířem mohou lidé během Víkendu otevřených zahrad strávit spoustu času. Park se rozkládá na ploše více než 21 hektarů a kromě nádherné zeleně nabízí Mánesův altán, romantickou Červenou věž, oranžerii i prohlídky zámku nebo občerstvení v příjemné kavárně. Komentované prohlídky s vedoucím zámeckého parku začínají v 11 a v 15 hodin, pro rodiny s dětmi jsou vhodné prohlídky parku s vílou v 11 a ve 13 hodin.

V obci Vlčice v podhůří Rychlebských hor je možné zavítat na prohlídku soukromé zahrady, kde její majitel Jakub Ivan už čtvrtým rokem všechno pěstuje přírodní cestou.

Stará se o zeleninu všech druhů, barev a chutí. Jeho zahradu zdobí květiny, byliny a rostou tam také luštěniny a staré odrůdy ovocných stromů.

Víkend otevřených zahrad v Olomouckém kraji 8.-9.6. 2019

- Arboretum Bílá Lhota – sobota i neděle 8-18 hodin

- Botanická zahrada Univerzity Palackého Olomouc - sobota, neděle 9-18 hodin

- zahrada Naděje v Brodku u Konice sobota 9-15 hodin

- Park Michalov a přírodní zahrada Ornis Přerov – komentovaná prohlídka v neděli 10-12 hodin

- Relaxační zahrada - centrum Marciánová Kostelec na Hané – sobota, neděle 9-18 hodin

- Přírodní Vlčí zahrada – obec Vlčice – sobota, neděle 10 – 17 hodin

- Zámecká zahrada Čechy pod Kosířem – sobota, neděle 9 – 17 hodin