Svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti (Open Garden & Squares Weekend) vznikl v roce 1998 ve Velké Británii a probíhá vždy během druhého červnového víkendu. Cílem události bylo poskytnout veřejnosti příležitost alespoň jednou v roce navštívit jinak uzavřené zahrady a dvorky Londýna. Nápad se shledal s nadšením, po několika ročnících uspořádaných v Británii, se pomalu začal šířit i do dalších měst a stal se postupně tradičním po celé Evropě. V České republice se akce koná od roku 2010, a to pod záštitou Národního památkového ústavu. Návštěvy jednotlivých zahrad jsou bezplatné.

Květinová farma Krásenka

KDY: sobota 8. června 09:00-18:00
KDE: Přerov XI-Vinary, Mezilesí II, do kopce kolem kapličky, rovně lesem cca 300 m, 2. zahrada
PROČ JÍT: Malá květinová zahrada o rozloze 2 000 metrů čtverečních s členitým terénem, který skrývá spoustu nápadů, jak se dají rozvrhnout záhony. Majitelka Ivana Hloušková pěstuje květiny v souladu s přírodou, bez chemických hnojiv, stačí jí kopřivová, kostivalová jícha a slepičí trus. Permakulturně pečuje o svou zahradu, zakládá si na bezorebných záhonech a mulčování. Ne všechno se jí vleze na zahradu, proto využívá k lučnímu efektu kytic i doplňkové rostliny z okolních luk a lesa. Od 17 hodin zahraje kapela Zavíráme.

Park Michalov

KDY: sobota 8. června od 9.00 do 11.00
KDE: Bezručova ulice, Přerov
PROČ JÍT: Největší a nejkrásnější park ve městě Přerov navržený na počátku 20. století architektem Františkem Thomayerem. V rámci víkendu otevřených zahrad se uskuteční komentovaná vycházka. Sraz účastníků bude v 9 hodin ve středu parku u fontány, ukončení asi v 11 hodin u bistra U Králíčka. Po prohlídce je možné strávit zbytek dne na Folklórním festivalu, který bude probíhat ve středu parku až do večerních hodin.

Přerovský park Michalov už zdobí záhony letniček, které připomínají 120. výročí jeho založení.Přerovský park Michalov už zdobí záhony letniček, které připomínají 120. výročí jeho založení.Zdroj: Deník/Petra Poláková-Uvírová

Ježíšova zahrada Rokytnice

KDY: neděle 9. června od 15.00 do 19.00
KDE: farní, klášterní zahrada
PROČ JÍT: Přijďte se podívat, jak se obrazy z Ježíšova života snaží promítnou skupina farníků do farní zahrady v malé vesnici Rokytnice. Můžete si prohlédnout květinové záhony, kde se pěstují květiny pro výzdobu nejen místních kostelů, ale i pro kapli v Hospici na Svatém Kopečku. V 15.30 se uskuteční komentovaná prohlídka, od 16.30 zahraje cimbálová muzika Okybača. Připraveny budou i zábavné aktivity pro děti a skákací hrad.

Biokoridor Hvězdárna

KDY: sobota 8. června, neděle 9. června, oba dny od 6.00 do 22.00
KDE: Hvězdárna, Přerov
PROČ JÍT: Na bývalém okraji pole dochází k sázení keřů a ovocných stromů, vytváří se zde domov pro čmeláky, ptáky a ještěrky. V místě se vyskytuje také koroptev polní - vlajkový druh zemědělské krajiny. Biokoridor je přístupný veřejnosti, doplněn o informační cedule a další prvky. Místo je příjemnou oázou zeleně na periferii města.

V lokalitě u přerovské hvězdárny vzniká nový biokoridor, který má krajině vrátit její přírodní ráz.V lokalitě u přerovské hvězdárny vznikl biokoridor, který má krajině vrátit její přírodní ráz.Zdroj: Archiv Naše společná krajina

Zahrada Poslední…, Veselíčko

KDY: Neděle 9. června od 17. hodin
KDE: Veselíčko hřbitov
PROČ JÍT: Jedná se o místní hřbitov, který letos oslaví 90 let od založení. Na hřbitově jsou hroby národních umělců Ladislava Kovaříka, Richarda Uherka, dále válečných hrdinů z 1. světové i 2. světové války. V rámci komentované prohlídky budou připomenuty rovněž bývalí ředitelé a učitelé místní školy a starostové obce. Návštěvníci budou mít unikátní příležitost nahlédnout i do jindy nepřístupné cihlové márnice.

Zahrada bývalé piaristické koleje v Lipníku nad Bečvou

KDY: neděle 9. června od 14 do 17 hodin
KDE: farní zahrada, Bratrská 357/1, Lipník nad Bečvou
PROČ JÍT: V minulosti to byla jedna z nejkrásnějších zahrad piaristického řádu u nás. Nyní je více než dvouhektarový areál veřejnosti nepřístupný a zbytky jeho zašlé slávy je těžké najít. Pravidelné členění zmizelo, ovocný sad byl vykácen, novodobé skleníky prorůstá plevel… Přijďte hledat stopy historie na komentovanou prohlídku, potěšte se pohledem na jedinečný komplex kostela sv. Františka Serafinského a bývalé piaristické koleje, nasajte atmosféru místa. Místní spolek usiluje o oživení a obnovu zahrady navzdory neutěšenému stavu budovy, které dlouhá staletí sloužila. Pro děti bude připravena zábavná stezka za historií zahrady a workshop Objev krásu plevele. Zájemci mohou posedět u kávy, domácích moučníků či si dát pivo z místního Panského pivovaru. O hudební vložku se postará nezávislá hudebnice Peťa Plachká. Připraveno je i společné opékání špekáčků.

Areál piaristického kláštera v Lipníku nad BečvouAreál piaristického kláštera v Lipníku nad BečvouZdroj: DENÍK/Tomáš Krejčiřík