Rozbouřený potok jimi smetal všechno, co mu přišlo do cesty. Stejně tak se povodeň pokoušela i o strhnutí mostku v Drahotuších.

Přes horní mostek ve Lhotce už se dá nyní přejíždět a přecházet jen na vlastní nebezpečí. Jeho konstrukci narušila voda velmi vážně. Místy doslova vytrhala asfalt. Nesla s sebou spadlé kmeny, které byly ve čtvrtek roztroušeny po celé obci.

„Vidíte ty drátěné koše plné kamení, co zpevňovaly břeh? Nechali jsme je tady usadit po povodních v roce 1997 a rozvodněný potok je teď úplně rozbil,“ poukázal na jedno z postižených míst předseda osadního výboru Lhotky Pavel Šafařík a k mostku v horní části obce podotkl: „Ten se dříve nebo později určitě rozsype.“

Pár metrů před obcí se živel na přírodě podepsal sesunutým svahem. Jedna starší žena se pod ním snažila vytvářet motyčkou žlábek, aby mohla nashromážděná voda stékat do příkopy a tam vsakovat do země.

„Je to hrozné, co se tady v noci dělo. Můj bratr měl doma v kuchyni po pás vody. Štěstí, že se nikdo neutopil,“ svěřila se se svými pocity se slzami v očích starší paní ze Lhotky.

V Drahotuších nabral proud v potoce takovou sílu, že v jednom místě doslova nadzvedl silnici. Podobná situace tam nastala už před třemi lety. I tehdy se jinak klidný potůček nebývale rozvodnil a během několika minut zaplavil všechny domy v okolí.

„Hladina se tady začala nebezpečně zvedat už v osm večer. Tušili jsme, co přijde. Máme plný dům bahna,“ popsala situaci u mostku přes potok jedna z tamních obyvatelek a stejně jako její sousedé vynášela ven jeden kbelík blátivé hmoty za druhým.