„Dost mě to baví. Za tu dobu, co jsem tady, jsem už vyrobil spoustu plastik, skříňky, šperkovnici, misky nebo konferenční stolek,“ říká Ondřej Hrabal z třetího ročníku, který právě pracuje na dřevěném krokodýlovi.

„Ten půjde asi někam do školky. Je to jilmové dřevo, které je na opracování trochu tvrdší,“ popisuje Ondřej. Ale i mladší studenti jsou schopní už ledacos vyrobit.

„Pětadevadesát procent studentů začne pracovat se dřevem až u nás. Pokud mají talent a jsou pracovití, naučíme je všechno. Třeba i medvěda,“ podotýká vedoucí odborného výcviku Zdeněk Stráněl. „Nejsme škola, kde by studenti seděli s rukama v klíně. Od začátku se učí vyrábět věci, které mají nějaký účel. Vařečky, krabičky, misky, židličku. V prvních dvou ročnících pracují ručně a učí se zvládnout řezbu. Koncem druhého ročníku je necháváme pracovat na strojích, a tím se jim otevírá možnost pracovat na zakázkách.

Řezbářství láká dívky

V současné době studuje řezbářství, což je stěžejní obor školy, kolem stovky studentů. Téměř polovinu z nich tvoří dívky.

„Vždycky jsem chtěla jít na nějakou uměleckou školu, zkušenosti se dřevem jsem ale žádné neměla. Všechno se učím až tady,“ říká studentka druhého ročníku Barbora Wisinská, která v současné době vyrábí například sochu Ježíška pro betlém.

A i když v posledních letech zájem absolventů základních škol o řemeslné obory spíše upadá, v Tovačově si stěžovat nemohou. „Hlásí se nám o polovinu víc dětí, než můžeme přijmout. Děláme talentové zkoušky,“ říká Stráněl. Ti, kteří uspějí, se již brzy po začátku studia mohou rodičům pochlubit svými prvními drobnými výrobky. A ani po škole nezůstávají bez práce.

„Někdo začne dělat na sebe, mnozí se uchytí v zahraničí. Máme absolventy v Německu, Rakousku či Velké Británii. Dvojice našich bývalých studentů vytvářela dokonce erb pro anglickou královskou rodinu,“ upozorňuje Stráněl.

Škola si sama řeže a suší dřevo, což ji vyjde levněji, než kdyby kupovala již nařezaná prkna. Navíc si proces sušení může sama ohlídat, aby bylo dřevo co nejkvalitnější a nepraskalo. K dispozici má v současné době 350 kubíků dřeva devíti různých druhů. Studenti se podle Stráněla mají opravdu na čem učit.