Družstvo zaslouženě získalo tradiční výhru v podobě starého typu radslavské hasičské přilby se štítkem letošního ročníku soutěže.

Na svá místa, připravit se, pozor, teď! ozývalo se celé sobotní odpoledne Radslavicemi, kde místní Sbor dobrovolných hasičů pořádal, letos už osmý ročník mezinárodní soutěže v hasičské všestrannosti – Radslavskou přilbu.

I když účast hasičských jednotek byla oproti loňskému ročníku slabší, přesto na startovní čáře stanulo 23 soutěžních družstev z České a Slovenské republiky či sousedního Polska.

„Měli jsme připraveno 18 soutěžních disciplín, ale kvůli menšímu počtu účastníků jsme to omezili na 17, z nichž tři plní soutěžící odpoledne a zbytek v noci,“ prozradil k soutěži starosta obce Radslavic a zároveň starosta místního hasičského sboru Stanislav Jemelík.

Podle jeho slov jsou noční disciplíny mnohem náročnější na zdatnost. Jednotlivá stanoviště jsou rozprostřena na čtyřicetikilometrové trati po obcích na Přerovsku. „Na nočním okruhu se snažíme věrně simulovat podmínky prostředí, ve kterém se hasiči běžně pohybují,“ prozradil dále Jemelík.

Soutěžící si tak zkoušejí pytlovat jako při povodních, jezdí na člunu, vyklízejí sklep od dřeva a uhlí, pracují s lanema podobně. Mezi soutěžícími panovalo jak napětí, tak i dobrá nálada. Jednotlivá družstva se vzájemně povzbuzovala, a pokud se zrovna dvakrát nedařilo, nikdo hlavu nevěšel a utíkalo se dál.

„Radslavské přilby se účastníme už pátým rokem a loni jsme se při velké účasti umístili jako čtvrtí, ale letos určitě zvítězíme.Unás se koná podobná soutěž s názvem O najzdatnejší hasičský sbor,“ řekl s úsměvem Stanislav Benka-Rybár ze slovenského družstva z obce Zlaté, které se v celkovém pořadí nakonec umístilo na pátém místě.

Radslavská přilba otevírá tradičně hasičskou soutěžní sezonu a má velký úspěch jak u soutěžících, tak i u publika. „Původně jsme se podobné soutěže blahé paměti účastnili v Čechách za Prahou, tak jsme ji před osmi lety přivezli na Moravu a odtud jde dál na východ na Slovensko a do Polska,“ řekl závěrem starosta hasičského sboru Jemelík.