„Práce vypukly v únoru a březnu, kdy se začaly kácet stromy u hřiště. Teď jsme s městem podepsali dodatek k nájemní smlouvě o tom, že je pustíme na hřiště už od 1. května. I když nám bude nový sportovní areál předán až v červenci, což znamená, že v tomto mezidobí u nás nebude v provozu žádné venkovní sportoviště,“ popsal předseda výboru místní části Oldřich Boráň.

Demoliční práce začnou 1. května. „Zbourán bude jeden objekt ve sportovním areálu a tři rodinné domy, které byly v kolizi s tělesem dálnice,“ nastínil.

Majitelka jednoho z nich, která proti stavbě D1 v minulosti protestovala, se s Ředitelstvím silnic a dálnic nakonec dohodla a koupila rodinný dům mimo Dluhonice.

„Bourací práce se dotknou také hřiště Sokola, kde si chce firma zřídit staveniště. Přímo v areálu bude stát minimálně jedna opěra budoucí estakády a proběhnou zde práce na podpěrách estakády. Jsme pravidelně seznamováni s tím, jak práce postupují, a spolu s kolegou z Lověšic jsme byli přizváni i na kontrolní dny,“ řekl Boráň.

Stavební ruch zatím výrazně nekomplikuje život obyvatelům Dluhonic. „Práce probíhají na periferii, ale rodiny z domů, které jsou nejblíže stavbě, zvuk techniky uslyší. Jsme ale teprve na začátku,“ zmínil. Doprava v Dluhonicích podle něj zatím výrazně nezhoustla.

Lidé se dočkají náhrady za zrušený sportovní areál už v červenci

Dluhonice se v červenci dočkají náhrady za hřiště, o které místní přišli kvůli stavbě dálnice. Moderní sportovní areál za více než 40 milionů v lokalitě Na Trávníčku, jehož investorem je Ředitelství silnic a dálnic, je ve vysoké fázi rozestavěnosti. Vzniknou zde nové šatny s posilovnou, vlastní areál tvoří hřiště na házenou a malou kopanou a tenisový kurt.

„Stavební objekty jsou hotové, hřiště má zpevněné plochy. Hotový je i altán pro muzikanty, taneční plocha nebo tenisový kurt. Stavební práce by měly být fyzicky dokončeny v květnu a odhaduji, že legislativně bychom to mohli dotáhnout v polovině července,“ shrnul Boráň.

Přestože je sportoviště v majetku TJ Sokol Dluhonice, může areál sloužit všem občanům a spolkům. „Využívat ho bude i Sbor dobrovolných hasičů na tréninky a soutěže,“ zmínil.

Dluhonice se dočkaly i dalších kompenzací za zhoršení života v obci v souvislosti se stavbou dálnice. Rozhodla o nich už minulá vláda. Například kulturní dům, kde se konají schůze a veřejná projednávání, získal nová sociální zařízení a byly zde vyměněny podlahy.

„V plánu je také společná stezka pro pěší a cyklisty kolem Prechezy. Chystáme schůzku s vedením města, na které se pobavíme o tom, jak věci pokročily. Rozpracovanou akcí jsou chodníky, parkovací místa a veřejné osvětlení,“ řekl.

Podle ředitele stavby úseku D1 mezi Říkovicemi a Přerovem Petra Černíka vypukne v květnu náročná stavba mostu přes silnici I/55 a železniční trať Přerov - Břeclav.

„Při výstavbě mostu bude platit omezení na silnici I/55 - v úseku se počítá se sníženou rychlostí a částečným zúžením. Provoz bude veden ve dvou pruzích, jen při osazování nosníků se dá předpokládat větší omezení,“ řekl Petr Černík. Největší stavební ruch v souvislosti se stavbou dálnice D1 nastane v příštím roce.