„Vystavovatelů máme na letošním ročníku pětačtyřicet, z toho je jednatřicet zaměstnavatelů z Přerovska, Olomoucka či Prostějovska, a čtrnáct odborných středních a vysokých škol. Své stánky tu mají významné přerovské firmy Meopta, Precheza, Olympus, ale i PSP Pohony nebo PME, společnosti, sídlící v areálu bývalých strojíren,“ vyjmenovala Andrea Hošťálková, ředitelka Okresní hospodářské komory v Přerově. Možnosti uplatnění ale nabízela na veletrhu i policie a svůj stánek zde měla také Vězeňská služba.

Pohled do „kuchyně“ vystavovatelů nabídl atraktivní podívanou. Studenti řezbářské školy předváděli ukázky práce se dřevem, budoucí kadeřnice zase tvorbu nápaditých účesů, své stánky zde měla zdravotnická škola, ale i průmyslovka. Na venkovním prostranství před hotelem si mohli zájemci vyzkoušet profesi zedníka nebo truhláře.

Petr Vachler představuje svůj nový film.
Film Tajemství a smysl života v Přerově uvede debata s tvůrci

Nejen zástupci škol, ale i samotných firem potvrzují, že je největší hlad po technických profesích. Nové zaměstnance shání například přerovská strojírenská firma PME.

„Chceme studenty nalákat na poctivou strojařinu a sháníme mladé lidi, kteří se nechtějí jen tak proflákat životem, ale touží něco vyrábět. V poslední době pozorujeme, že se zájem o obor zvedl. Dochází i k takovým paradoxům, že k nám přijdou gymnazisté a chtějí zkusit pracovat ve výrobě. Pak se jim práce tak zalíbí, že když jim nabídneme technickou pozici, ve výrobě dál zůstávají. Trend se tedy otáčí - dříve to tak nebylo, protože každý chtěl teplé místo někde v kanceláři,“ vylíčil Tomáš Boráň, jednatel firmy PME.

Kůň Sacamiro z Jezdeckého oddílu Beňov s trenérkou Evou Petříkovou týden před nedělní Velkou pardubickou.
VIDEO: Sacamiro z beňovské stáje je podle sázkařů favoritem Velké pardubické

Poptávku po technických oborech a řemeslnících potvrzuje i šéf přerovského Úřadu práce Vlastimil Přidal.

„Ať už jsou to elektrikáři, strojaři nebo třeba instalatéři, opraváři a zedníci. Ze služeb je největší zájem o kuchaře, kterých je dlouhodobý nedostatek. Nutno také dodat, že s nabídkou pracovních míst hodně zahýbalo otevření obřího robotického centra Amazonu v Kojetíně, takže volných pozic je dostatek a nabídka široká,“ shrnul.

Odborné školy hlásí nápor

Střední odborné školy na Přerovsku zaznamenaly v poslední době velký zájem uchazečů u studium. Například ředitel Střední školy gastronomie a služeb v Přerově Martin Kovář si na nedostatek studentů nemůže stěžovat.

„Počet přijatých žáků aktuálního školního roku byl největší za posledních deset let, takže se už dostáváme na hranici naší kapacity. Pro děvčata je atraktivní obor kosmetické služby, vizážistka, kde je plno. Stejně přitažlivé je i hotelnictví - i když jsme v Přerově a není to úplně turistická oblast, jsou mezi našimi žáky mladí lidé, kteří si plánují otevřít vlastní hotely,“ popsal ředitel.

Chovatel Pavel Vančo z Rokytnice u Přerova představil své holuby na Chovatelské výstavě Moravy a Slezska, která se konala o víkendu na přerovském Výstavišti.
Lidem z novostaveb někdy vadí i holubí pírko, říká chovatel z Rokytnice

Škola otevřela dvě třídy oboru kadeřnice a dokonce žádala zřizovatele o rozšíření počtu tříd na jeden a půl kvůli velkému zájmu o obor kuchař, číšník.

Obdobná situace panuje i na Střední řezbářské škole v Tovačově. „V posledních letech poptávka převyšuje nabídku. Jsme rádi, že mají studenti zájem o maturitní obor, který se věnuje dřevu a jeho zpracování. V nabídce jsou obory design interiéru a nábytku, umělecko-řemeslné zpracování dřeva, ale žáci se u nás mohou vyučit také truhlářem,“ přiblížil Pavel Strouhal z tovačovské řezbářské školy.

Výběr možností ke studiu si pochvalovali i žáci základních škol. „Je to pro nás důležité, protože se rozhodujeme, kam na školu. Něco bych si z této nabídky určitě vybral. Vyhovovala by mi technická škola, nejlépe něco s elektrikou a informatikou. Ještě uvidím,“ zhodnotil Radek Kuchař, deváťák z Hranic.

Hejtman: Z kontaktů mohou vzniknout dobré věci

Na Burze práce a vzdělávání v Přerově nechyběli ani olomoucký hejtman Josef Suchánek a primátor města Petr Vrána.

Úprav by se mohlo v budoucnu dočkat okolí nádraží v Lipníku nad Bečvou (na snímku).
Lipník se pustil do oprav chodníků

„Líbí se mi, že se na jednom místě sejde takové množství významných zaměstnavatelů a podnikatelů z Olomouckého kraje a je zde tak velký podíl škol. Z těchto kontaktů mohou vzniknout dobré věci,“ uvedl olomoucký hejtman Josef Suchánek. Podle něj dnes v kraji nejvíce chybějí technicky vzdělaní studenti, ale i lidé do služeb či zdravotnictví. „Věřím, že se spousta studentů bude rozhlížet po možnosti, kde po škole pracovat, a tato akce je může v mnohém inspirovat,“ doplnil přerovský primátor Petr Vrána.