Podle ornitologů se dva mladí ptáci, kteří pocházejí z ostrovní oblasti Severního moře, zdrží maximálně deset dní.
Ve střední Evropě se vyskytují tento druh zcela ojediněle.
„Ornitologové evidují asi 120 výskytů tohoto druhu za posledních 150 let. V posledních dvaceti letech se vyskytl v Tovačově asi desetkrát," uvedl místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.
Lidé jej mohou zpozorovat na křižovatce čtyř hradeckých rybníků.
„Oba tito ptáci byli spatřeni zejména v jihovýchodní části. Po nedávném výlovu se tam totiž nachází v tůních množství malých ryb," dodal.
Exkurze s odborným výkladem
Obvykle racci tříprstí žijí na strmých skalních útesech kolem mořského pobřeží a na skalnatých ostrovech Severního moře. Tam loví především malé druhy ryb, korýše, hmyz nebo červy. Často také doprovázejí velké rybářské lodě a za nimi na hladině sbírají zbytky ulovených ryb.
„Severští ptáci k nám občas přilétají na zimu kvůli nedostatku potravy. Poté se vrátí zpět k moři. Mladé ptáky sem může přivést prudký vítr a bouřky," vysvětlil.
Racek tříprstý je stejně velký jako náš racek chechtavý. Je převážně bílý s šedým hřbetem a křídly, která mají výrazné tmavé konce. Má tmavé nohy a žlutý zobák. Přes zimu se u něho objevuje výrazný tmavošedý pruh za okem. Mladí ptáci mají tmavý konec ocasu, tmavý zobák, výrazné černé opeření na křídlech a na krku a dva tmavé pruhy na hlavě.
„Rekordní výskyt stovky racků tříprstých byl zjištěn na polském pobřeží, jednotliví ptáci byli pozorováni i v Rakousku a Maďarsku," řekl jednatel Faunistické komise ČSO Jiří Šírek.
Pro ty, kdo chtějí tyto mořské racky spatřit i s odborným výkladem, ornitologové připravili odbornou exkurzi pro veřejnost, která se uskuteční v sobotu 10. listopadu na Tovačovských rybnících a štěrkovnách.
„Sraz bude u sádek v 10.50 hodin, ale zájemci se mohou k exkurzi připojit i později. Navštívíme Křenovský rybník a následně se přesuneme na Hradecký, kde se vyskytují také například dva orli mořští nebo stovky čejek chocholatých," uzavřel Adolf Goebel.