A opět se potvrdilo, že pokud se v centru města něco děje, lidé si sem cestu najdou.

Přerovské Dvorky daly i letos nahlédnout do běžně nepřístupných zákoutí budov v centru města.

Do ulic vyrazily stovky návštěvníků - ať už na prohlídku nevšedních prostor nebo památek v rámci Dnů evropského dědictví. Hned tři dvorky našli lidé na Horním náměstí - ptačí, meditativní a (ne)dvorek.

„Na nádvoří zámku mohou děti poznávat zpěv ptáků, ale jsou zde i hmatové krabice, ve kterých jsou vycpaní ptáci, vajíčka nebo třeba plastová kačenka pro zasmání. Hmatem pak hledají, co se v krabici ukrývá,“ přiblížila Jana Kosturová z Ornitologické stanice v Přerově.

Kdo chtěl, mohl opeřence pozorovat dalekohledem, nebo si vyzkoušet psát ptačím brkem. Návštěvníci zhlédli také výstavu fotografií, které zachycují Přerov z ptačí perspektivy.

Festival Blues nad Bečvou 2019
Bluesový festival spláchl déšť. Ale i tak se lidé skvěle bavili

Černý penicilin

Úsměvy na tvářích příchozích vykouzlil (ne) dvorek, který umožnil prohlídku jednoho z historických domů na Horním náměstí. V průčelí vítal příchozí jamajský zpěvák a každá místnost ukrývala nějaké tajemství.

„Dělali jsme rozhovory s cizinci na téma, jak se jim líbí v Přerově, a ty si teď mohou lidé poslechnout v koupelně domu. V horním patře je i kreativní koutek pro děti, ve kterém si zkusí poskládat mandalu nebo něco nakreslit na zeď,“ vylíčila Zuzana Štolcová ze spolku Ne. Jde to.

Meditační dvorek v hradebním příkopu vedle letní divadelní scény zase nabídl různé relaxační a meditační techniky.

Nevšední atmosféru měl i Folklorní dvorek v kavárně Echo v Kratochvílově ulici, který představil hanácké zvyky. Zájemci si mohli podojit krávu na trenažéru, zapůjčeném ze Střední zemědělské školy, procvičit hanácká slovíčka, nebo nazdobit perníčky. O příjemnou náladu se postarala cimbálovka.

Příležitost sdělit svému okolí dobrou a radostnou zprávu, dostali návštěvníci na Dvorku dobrých zpráv v evangelickém kostele v ulici Čapky Drahlovského. Součástí byla i výstava obrazů „Krystal Krista“ malířky Anny Sypěnové.

Až do večera zněla hudba z alternativního dvorku na nábřeží Protifašistických bojovníků, kde se konal neformální undergroundový festival. Jeho zlatým hřebem bylo vystoupení legendární kapely Černý Penicilin.

V Palackého ulici v Přerově přibyly "staronové" přechody pro chodce - po rozšíření silnice zmizely, teď se zase vrací.
Do Palackého ulice se vrátily přechody

Jsem nadšený

Genius loci místa přeneslo návštěvníky do doby totality. Dům totiž patří Františku Hrubému, který ho jako rodinný majetek nikdy neprodal a zabránil jeho demolici. V době, kdy z nábřeží zmizela celá zástavba historických domů, jeho dům jako jediný zůstal.

„Na půdě byla tehdy zkušebna, která se stala domovskou základnou skupiny Stará dobrá ruční práce. Tady vznikly všechny největší hity a uvolnili jsme prostor i dalším undergroundovým kapelám,“ vzpomněl František Hrubý. Přerovská undergroundová scéna byla - ostatně jako všechno a všichni - pod dohledem StB.

„Jednou mě soudruzi navštívili a chtěli seznamy, Liboru Stržínkovi dokonce sebrali pas, takže nemohl vycestovat, a brali ho na výslechy,“ vrátil se do minulosti. Obrovský zájem o prohlídku dvorku ho příjemně překvapil. „Jsem nadšený, kolik sem přišlo lidí, a chtěl bych jim všem poděkovat,“ uzavřel František Hrubý.