Studentská demonstrace k výročí uzavření vysokých škol a brutálního násilí nacistů na studentech po pohřbu Jana Opletala se stala 17. listopadu 1989 spouštěčem dramatických událostí, které vedly k pádu totality.
Demonstrace byla na Národní třídě tvrdě potlačena bezpečnostními složkami a brutální zákrok proti mladým lidem odstartoval sametovou revoluci. Studenti vysokých škol vstoupili do okupační stávky a k protestu proti totalitnímu režimu se připojila celá země.

Přerované si Den boje za svobodu a demokracii tradičně připomínají u pamětní desky obětem komunismu, která je umístěna na radnici na Masarykově náměstí. Zástupci vedení města položili na pietním místě kytice a svíčky. Odkaz 17. listopadu připomněl primátor města Petr Vrána (ANO).
„Sedmnáctý listopad - roku 1939 i 1989 - mají své místo nejen v českých, ale i světových dějinách. Je na nás, abychom mladým lidem připomínali historii i její důsledky. Děkuji všem, kteří dnes zapálili svíčku, svým dětem zprostředkovávají vzpomínky a mluví s nimi o tom, jaké to bylo tehdy,“ řekl primátor.

Řeč pronesl i komunisty stíhaný bývalý disident a válečný veterán třetího odboje Vladimír Hučín. Podle něj je odkaz 17. listopadu stále živý a společnost se dosud nevyrovnala s dědictvím komunismu. „Důkazem je socha Rudoarmějce na prostranství před Základní školou Želatovská, která připomíná zrůdnou komunistickou ideologii,“ uvedl.
Že by se na sedmnáctý listopad nemělo zapomínat, o tom je přesvědčena i senátorka Jitka Seitlová. „Odkaz sedmnáctého listopadu je v dnešní době stále důležitý. Mysleli jsme si, že už nezažijeme, že bude někdy válka a ohrožena naše bezpečnost. Je vidět, že se musíme mít stále na pozoru a být obezřetní,“ řekla senátorka.