„Voda v lomu ve Výklekách je hluboká a viditelnost je zde velmi dobrá, což je ideální při prvních ponorech nováčků. Díky gopro kameře, která snímala svět pod hladinou, se potápěčům podařilo pořídit unikátní záběry toho, jaká tajemství se v tichém vodním světě nacházejí,“ popsala krajská mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Potápěči Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje musejí strávit ročně pod hladinou minimálně deset hodin.

„Většinou je to ale až dvojnásobek. Výcviky absolvují dvakrát měsíčně. Součástí týmu potápěčů v našem kraji jsou i nováčci, kteří se zacvičují, aby mohli projít všemi potřebnými kurzy a zkouškami a získat oprávnění pro potápěčskou zásahovou činnost,“ vysvětlila.

Zdroj: Youtube

Potápěči Hasičského záchranného Olomouckého kraje jsou dislokováni na třech stanicích, slouží nepřetržitě a střídají se po dni s hasiči-potápěči z Pardubického a Královéhradeckého kraje. Zasahují zejména v případech záchrany života.

„Zachraňují tonoucí nebo osoby, pod kterými se probořil led. Ve spolupráci s policií vyhledávají také utonulé nebo pohřešované osoby a vyzvedávají předměty a vozidla za pomoci zdvihacích vaků a jeřábů,“ vyjmenovala mluvčí.

Olomoucký okrašlovací spolek jde příkladem.
Rozhodněte o vítězi květinové soutěže. Hlasujte v anketě Deníku

Během čtyřiadvacetihodinové služby zajišťují potápěčskou pohotovost na území celé Moravy a dvou východočeských krajů. „V našem kraji zasahují nejčastěji ve spolupráci s policií při vyhledávání tonoucích nebo při vyproštění automobilů z vodních nádrží či řek,“ dodala.