Voříškiáda byla určena všem psům bez průkazu původu, včetně kříženců nejrůznějších ras.

„Asi největší raritou je mezi přihlášenými pejsky kříženec jezevčíka s ovčákem,“ poukázala na neobvyklý rodičovský pár jednoho ze soutěžících ředitelka přehlídky Dagmar Dlouhá.

Závodníci se divákům i porotě představili ve třech kategoriích. O titul mezi sebou soupeřili psi malí, střední a velcí, zvlášť se spolu utkali pumři a fenky.

Během dopoledne se zvířata představila krátkou promenádou a tím, co je jejich pánové naučili. Jednu z prvních cen si svou šikovností vysloužil například rok a půl starý bígl Buddy z Opavy. Poslouchal svou paničku na slovo.

„Je to teprve naše druhá soutěž. Tu první jsme absolvovali ve Vítkově a taky jsme ji vyhráli,“ usmívala se spokojená majitelka Buddyho Vilma Rosenbergerová.

Odpoledne se Voříškiáda nesla v duchu zábavy. Diváci se mohli kochat psím tancem nebo absolutní poslušností královského pudla. „Titulů jsme udělili hned několik. Vyhlásili jsme Pejska sympatie, Pejska otylku a podobně,“ uvedla Dlouhá s tím, že na své si přišly i děti.

„V cyklu s názvem Pes a dítě nám ti nejmenší předvedli, co všechno o svém zvířátku vědí a jak s ním umí zacházet,“ podotkla Dlouhá.

Kromě dvaasedmdesáti soutěžících psů a jejich majitelů se na Voříškiádu přišla podívat i celá řada diváků.

„Jsem úplně nadšená. Chodím z místa na místo a všude se něco zajímavého děje. Určitě přijdu i příště,“ netajila se svým nadšením Marie Hladíková z obce Velká. O tom, že je soutěž zajímavá hlavně pro přespolní, nejlépe svědčí prezentační listina.

„Ze sedmdesáti dvou závodníků jich bylo jen dvanáct místních,“ vyčetla z ní Dlouhá.