Ibis hnědý se podle nich v České republice vyskytuje jen velmi vzácně.

„Zachytit se nám ho podařilo během pozorování tažného ptactva. Na rybníku jsme už sice neviděli vzácného lyskonoha ploskozobého, který zde byl spatřen před týdnem, ale zato jsme objevili jinou raritu – ibise hnědého," přiblížil Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku v Přerově.

Exkurze prý o víkendu přilákala k Hradeckému rybníku na čtyři desítky zájemců.

Ibis hnědý se v České republice vykytuje velmi vzácně. Ornitologové ho zde spatřili pouze jednatřicetkrát od roku 1854.

„Toto bylo dvaatřicáté pozorování vzácného opeřence za posledních 159 let," poznamenal Jiří Šafránek.

| Video: Youtube

Nejbližší hnízdiště v deltě Dunaje

Podle něj se pravděpodobně jedná o jedince, který se na střední Moravě objevil už počátkem května – a to na zaplaveném poli u Dubu nad Moravou.

V červnu a červenci byl pak opakovaně zachycen také na rybnících v Poodří a koncem října přelétal nad Lipníkem nad Bečvou po toku řeky Bečvy.

„Na Tovačovsku se zdržuje od 7. listopadu, kde loví drobné vodní živočichy, kteří zůstali v kalužích na dně Hradeckého rybníku, vypuštěného po výlovu," upřesnil.

Ibis hnědý je menší příbuzný čápů a volavek. Měří 55 až 65 centimetrů a má rozpětí křídel 88 – 105 centimetrů. Patří do skupiny brodivých, kteří vyhledávají potravu, především drobné vodní živočichy a hmyz, v mokřadech.

Ibisové hnědí žijí v mokřadech v jihovýchodní Evropě a Asii. Nejbližší hnízdiště mají v deltě Dunaje a ojediněle hnízdí i v Maďarsku. Ptáci se občas zatoulají až do Skandinávie nebo Velké Británie.

„Výskyt tohoto opeřence na střední Moravě je tedy pravděpodobně pouze potulkou mladého nehnízdícího ptáka. Na zimu by se měl vrátit zpět do Středomoří," poznamenal.