S nápadem uspořádat pro všechny dříve narozené nadšence turnaj v petangue přišel hranický Domov seniorů a záštitu mu propůjčilo město.

„Obeslali jsme v rámci Olomouckého kraje celkem pětatřicet domovů důchodců, ale bohužel jsme jim poslali pozvání na poslední chvíli. Tím se stalo, že se do soutěže přihlásilo jen sedm družstev,“ vysvětlil ředitel pořádajícího DS Milan Káňa.

Z Hranic se na startovní listině objevilo jedno družstvo mužů a jedno žen, třetí tým vytvořil tamní personál. Zbylých pět smíšených mužstev dorazilo z širokého okolí. „Petangue je našimi obyvateli velmi oblíbený. Je jednoduchý a nevyžaduje si žádnou zvláštní sílu nebo pohybové nadání,“ zdůraznil Káňa.

Jeho slova potvrzovali dva handicapovaní účastníci turnaje, z nichž jeden vrhal pentaguové koule z invalidního vozíku a druhý ze sevřených paží bez dolních částí rukou.

Pohár věnovalo do soutěže město Hranice. „Jestli bude putovní nebo vítězi zůstane, to se teprve uvidí. Ale pokud se z této akce stane tradice, pak bude zřejmě kolovat,“ řekla místostarostka Hranic Radka Ondriášová. Té patřila ve středu čest vhodit na hřiště první kouli. Hned po ní se do hry zapojil ředitel Káňa a pak se již turnaj rozjel naplno.

Družstva mezi sebou hrála vyřazovacím systémem K.O., kdy do dalšího kola postupovali vždy jen ti nejlepší. Po půlhodině byla hra v souladu s pravidly odzvoněna a závodníci se přesunuli ke stolům s občerstvením.

„Šlo hlavně o to, abychom našim obyvatelům zpestřili pobyt u nás v domově. Vítězství je v tomto případě jen příjemnou odměnou pro ty opravdu nejúspěšnější,“ uzavřel Káňa a dodal, že na stejném principu probíhá v hranickém DS i pravidelný turnaj v šipkách.