„V listopadu loňského roku jsem navštívil základnu Šarana. Jsem rád, že se tu opět setkáváme, živí a zdraví,“ řekl Vondra nastoupeným vojákům.

„Vítejte doma. Jsem na vás hrdý a jistě i celá země.“

Přítomné ministr ujistil, že v mandátu na rok 2013 bude prosazovat pokračování mise v Afghánistánu.

Kontingenty mívají kolem stovky členů, mezi nimiž jsou zastoupené i ženy. „Naše čtvrtá vrtulníková jednotka má šest děvčat,“ uvedl velitel 23. vrtulníkové základny Jaromír Šebesta.

„Osmdesát procent lidí zabezpečuje provoz, dvacet je letecký personál, který běžně létá mimo základnu,“ upřesnil Šebesta, který si práci vojáků pochvaloval.

„Jsou to profesionálové, kteří vědí, jak se mají chovat. Během čtyř měsíců jsem nemusel řešit žádné pochybné situace nebo případy,“ řekl velitel. Na pochvalu nezapomněl ani při svém projevu k vojákům. „Vážím si toho, že jsem vám mohl velet. Nevím, jestli budu mít ještě někdy možnost vrátit se „domů na Šaranu“,“ řekl.

Šebesta obdržel Záslužný kříž

Šebesta obdržel Záslužný kříž ministra obrany III. stupně a také medaili ředitele krajského ředitelství Olomouckého kraje, kterou mu přijel předat náměstek ředitele Ivo Vykopal. Významné ocenění dostal i velitel palubních střelců Libor Pernička. Ten má za sebou již dvě afghánské mise, předtím byl třikrát v Kosovu. „První mise v Afghánistánu byla náročná v tom, že to bylo naše první působení v rámci ISAFu. Bylo tam hodně nového. Technika létání byla úplně jiná než v Bosně a Kosovu,“ srovnal Pernička.

Vojáky přišel pozdravit i přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD), který jim vyjádřil poděkování i jako reprezentantům statutárního města. Generál Aleš Opata, ředitel společného operačního centra ministerstva obrany, zmínil, že čeští vrtulníkáři působí v Afghánistánu už rok.

„Čtvrtá vrtulníková jednotka ukončila roční působní v Afghánistánu a překlopila misi do druhé poloviny,“ uvedl Opata. Uznání vojákům přišli vyjádřit i přerovští poslanci Josef Nekl (KSČM) a Zdeněk Boháč (ODS).

Letiště v Bochoři, kde se slavnostní nástup odehrával, nemá zatím budoucnost úplně jistou. Spekulace o možném odchodu armády definitivně potvrdí nebo vyvrátí až Bílá kniha, kterou nyní připravuje ministerstvo obrany.

„Předpokládám, že Bílou knihu představíme na jaře, někdy v dubnu. Žádné jiné rozhodnutí než to, co bylo učiněno v roce 2007, nepadlo,“ uvedl ministr Vondra, který Přerov navštívil během posledního roku již potřetí.