Třídenní svátek zahájil legendární slovenský zpěvák Peter Lipa, kterého na pódiu doprovodili saxofonista Michal Žáček, baskytarista Michal Šimko, za piano usedl Peter Lipa junior a za bicí Michal Fedor. Druhá část večera pak patřila početnému bandu The Loop Jazz Orchestra s fenomenálním americkým bubeníkem Davem Wecklem.

Peter Lipa po skončení koncertu přiznal, že vystupovat na přerovském festivalu bylo pro jazzmany ze Slovenska vždy poctou.

„Naposledy jsem tu hrál asi před deseti lety, vůbec poprvé v roce 1966. V Přerově byl vždy nejúžasnější a nejdůležitější festival v Československu. Pro každého muzikanta, který začínal hrát jazz, bylo vzácné dostal se do Přerova a hrát tady znamenalo velký okamžik v hudební kariéře. Myslím, že je to stále stejné, za což děkuji,“ řekl Peter Lipa.

Úvodní koncert prologu Československého jazzového festivalu v Přerově patřil ve čtvrtek večer zpěvačce Heleně Vondráčkové, kterou na pódiu doprovodili špičkoví muzikanti z Charlie bandu. Přerovské publikum ocenilo zpěvačku bouřlivým aplausem a nechyběly a
Možná ještě natočím jazzovou desku, prozradila v Přerově Helena Vondráčková

Nestárnoucí jazzový zpěvák stále koncertuje a letos natočil nové CD. „Má název NOLA, což znamená New Orleans a Louisiana. Na koncertě v Městském domě z něj zazněly některé skladby, přidal jsem i pár dalších na texty Milana Lasici, a pak nějaké standardy,“ přiblížil.

Peter Lipa byl i jedním z kmotrů nové knihy Brána jazzu otevřená, kterou napsal dramaturg a moderátor festivalu Aleš Benda a vyšla u příležitosti čtyřicátého ročníku festivalu. Dílo provede čtenáře festivalovými zážitky z let 2006 až 2022 a volně navazuje na knihu Labyrint jazzu a ráj srdce, jež mapovala festivalové dění od počátků do roku 2005.

Křest knihy se konal po koncertě Petera Lipy a po krátké pauze už obsadil pódium početný The Loop Jazz Orchestra, který má i přerovskou stopu. Jeho umělecký vedoucí a pianista Vít Pospíšil totiž pochází z Přerova.

Koncert byl koncipován jako pocta big bandu jednoho z nejlepších bubeníků jazzového historie - připomněl osobnost Buddyho Riche, jenž proslul precizní technikou hry na bicí. Speciálním hostem byl fenomenální americký bubeník Dave Weckl.

V těchto místech na Žerotínově náměstí by se mohly kameny zmizelých objevit.
Kameny zmizelých připomenou pohnutou historii přerovských židů

Ten si koncert po boku českých jazzmanů užíval. „Už si ani nepamatuji, kolikrát jsem tady hrál, ale pokaždé je pro mě potěšením se sem vrátit. Česká republika je pro mě jedním z nejoblíbenějších míst, kam se rád vracím - hlavně kvůli lidem,“ přiznal Dave Weckl, kterého publikum nechtělo pustit z pódia a posluchači jeho mistrovské umění ocenili bouřlivým aplausem.

Bouřlivé ovace zažil Weckl v Přerově už v roce 2011, kdy vystupoval po boku Mikea Sterna, ale také v roce 2018 - tehdy hrál na festivalu s kapelou Chris Minh Doky &The Nomads.

V Přerově se ve čtvrtek otevřelo nové Centrum duševního zdraví, které sídlí ve Wurmově ulici.
VIDEO: Centrum duševního zdraví v Přerově sídlí v moderní budově

V pátek večer se mohou návštěvníci jazzového festivalu těšit na Top Dream Company, ale také kontrabasistu Františka Uhlíře a o závěrečnou tečku se postará americké Jeff Lorber Trio. Sobotní večer bude patřit BBC Borise Urbánka s hosty, přerovskému Academic Jazz Bandu a festival uzavře americká zpěvačka a multiinstrumentalistka Judith Hill.

„Zatím běží vše podle plánu, Dave Weckl, na kterého jsem se obzvlášť těšil, je tu letos i s manželkou, takže jsou ubytovaní na hotelu Jana a zůstanou tu ještě jeden den. Zástupce agentury Judith Hill nám napsal, že přiletí v pátek odpoledne, takže se pro ně jede do Vídně. Kromě těch pěti lidí mají ještě šest velkých kufrů a čtyři nástroje. Pořád tedy řešíme technické věci, protože chtějí hromadu syntezátorů,“ popsal ředitel festivalu Rudolf Neuls.