Druhá jmenovaná stavba v posledních měsících výrazně zamávala životem obce. Dálnici musely ustoupit tři rodinné domy, zdemolováno bylo i sportoviště TJ Sokol Dluhonice. Díky finančním kompenzacím ve výši 132 milionů korun, o nichž rozhodla ještě bývalá vláda, dnes Dluhonice procházejí výraznou proměnou.

Zbourané sportoviště nahradil moderní areál, opravou prošel kulturní dům, budují se nové chodníky i veřejné osvětlení. „Nové sportoviště slouží od srpna i jako místo setkávání obyvatel Dluhonic.

Až do podzimu byl otevřený bufet, kde si mohli dát lidé pivo, v létě se tu konaly i zábavy. Hojně využívané jsou i nové herní prvky, kam chodí maminky s dětmi,“ řekl předseda výboru místní části v Dluhonicích Oldřich Boráň.

Doprava na frekventovaném úseku silnice v ulici Velké Novosady je ve špičce hustá.
Změní se nebezpečný úsek silnice v Přerově, kde zemřela mladá chodkyně?

Součástí areálu jsou i tenisové kurty a hřiště, které aktuálně využívají dva týmy malé kopané. „Chtěli bychom, aby se v budoucnu do Dluhonic znovu vrátila Národní házená. Sport byl utlumen kvůli chybějícímu zázemí, teď ale opět sháníme trenéry a talentované děti,“ dodal. Investorem sportoviště je Ředitelství silnic a dálnic.

Stavební ruch v Dluhonicích

Místní část Dluhonice v těchto dnech připomíná staveniště. Zatímco na okraji obce dokončují stavební stroje demoliční práce v souvislosti s výstavbou dálnice D1, v centru se budují chodníky a osvětlení. Práce potrvají deset měsíců a investice za 37 milionů je hrazena z financí, jež jsou součástí kompenzačních opatření.

„Stavba toho nejsložitějšího úseku D1 už v Dluhonicích probíhá na plné obrátky. Jedná se o estakádu, která začíná při překlenování řeky Bečvy, vede přes chemičku a také bývalý sportovní areál TJ Sokol Dluhonice. V těchto místech se provádí vrtání děr pro piloty a úprava terénu,“ přiblížil.

Do země šly tento týden cibuloviny, které budou za pár měsíců krášlit přerovské ulice. Vybrány byly dvě lokality - místní část Předmostí a ulice Šířava.
Cibuloviny se Přerovanům líbí. Kde se objeví nové záhonky?

V centru Dluhonic se budují nové parkovací zálivy a probíhá rekonstrukce chodníků. „Firma začala ve slušném tempu a předložili nám harmonogram prací do konce letošního roku, aby lidé věděli, kdy se před jejich domy bude dělat stavební zásah. Nasadili velké množství techniky a lidí, takže pár týdnů od zahájení je za nimi vidět velký kus práce,“ řekl.

Řidičům významně pomůžou nové parkovací zálivy - v současné době totiž není na úzké cestě kde zastavit. „Projektová dokumentace řeší opravu chodníků, vjezdů k nemovitostem, vybudování padesáti podélných a příčných stání a opravu veřejného osvětlení v ulicích K Rokytnici, K Nadjezdu, Náves, U zbrojnice a Školní,“ upřesnil náměstek přerovského primátora Vladimír Lichnovský (ANO). Na řešení parkovacích míst se město dohodlo se zástupci této místní části.

Obyvatelé Dluhonic se mohou v budoucnu těšit také na novou cyklostezku. „Ta je v kompenzačních opatřeních hodně vysoko. Majetkoprávní záležitosti jsou podle mých zpráv vyřešeny a chemička se domluvila se všemi majiteli soukromých pozemků. Tlaky jsou ale takové, aby se nejprve vybudovala retenční nádrž chemičky, a pak teprve cyklostezka. Zatím tedy termín zahájení nevidím moc růžově,“ zhodnotil šéf výboru místní části Boráň.

Výstavba dálničního obchvatu, 8. listopadu 2023, Přerov.
VIDEO: Stavba dálnice D1 u Přerova pokročila, nad chemičkou se buduje estakáda

V rámci kompenzací byly už dříve opraveny podlahy na chodbě kulturního domu a zbudována sociální zařízení k malému i velkému sálu. „Další důležitou akcí je i oprava komunikací. Něco jsme stihli spravit v rámci prací na železničním koridoru v loňském roce, zbytek přijde na řadu až po dokončení prací na dálnici v roce 2025,“ uvedl Boráň.

Lidé se stěhují

V Dluhonicích dnes žije zhruba 350 obyvatel. „Zaznamenali jsme úbytek obyvatel. Když jsem srovnal roky 2022 a 2023, odstěhovalo se čtrnáct lidí, což na tak malou obec není úplně málo. V Dluhonicích probíhaly masivní práce na železničním koridoru, v jejichž rámci se zbouraly objekty bývalého nádraží - tam ty rodiny také odešly. Jedna zůstala v Dluhonicích, ale další se odstěhovaly,“ shrnul Oldřich Boráň, který doufá, že po dokončení dálnice dojde opět k oživení.

V Přerově se objevily stojany na sdílená kola. Lidé si mohli nová kola vyzkoušet na Masarykově náměstí. 29. 6. 2023
Sdílená kola se stala hitem, v říjnu padl v Přerově rekord 27 tisíc výpůjček

Přispět by k němu mohla i výstavba nových rodinných domů. „Tři už vznikly u lokality Záhumení, kde je rozvojová zóna, další vedle sportovního areálu a lidé chtějí stavět také v lokalitě Na Trávníčku. Chceme, aby Dluhonice neskomíraly a lidé od nás neodcházeli,“ uzavřel Boráň.