V Přerově se ve středu utkalo v soutěži ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel jedenáct týmů z Olomouckého a Zlínského kraje. Nelehký úkol museli zvládnout do dvaceti minut.

Soutěž se konala na parkovišti u přerovského kina Hvězda už potřiadvacáté a atraktivní podívaná přilákala i širokou veřejnost.

Z Olomouckého kraje se klání zúčastnilo šest družstev, ze Zlínského pět. Přerovský územní odbor reprezentovaly dva týmy.

Každé družstvo si vylosovalo modelovou situaci, kterou muselo ve stanoveném limitu zvládnout. Vyprostit zraněného, uvězněného v kabině po srážce s cisternou, a nebo zachránit řidiče auta, které se po nárazu převrátilo na bok či střetlo s jiným vozem.

„Scénář si každý tým vylosuje až před zahájením soutěžního pokusu. Je zajímavé sledovat, jak týmy vylosovanou situaci zvládnou, a to i technicky a z hlediska předlékářské pomoci,“ přiblížil ředitel Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Karel Kolářík.

Vítězové krajských kol postupují na Mistrovství republiky ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel.

„Nehrajeme na časové rekordy. Čas sice hraje určitou roli v celkovém hodnocení, ale není to nejdůležitější kritérium. Rozhodující je, jakou zvolí družstva taktiku zásahu, či jak se vypořádají s technickými nástrahami,“ doplnil ředitel.

Nejhorší je záchrana dětí

Už počtvrté se zúčastnil soutěže jeden z olomouckých hasičů Dalibor Blažek.

„Každá modelová situace má svá specifika a nedá se určit, která z nich je nejtěžší. V reálné situaci je to ale jiné – v autech totiž nejsou figuranti, ale lidé, kteří potřebují skutečně pomoci. Nejhorší a nejnáročnější je z našeho pohledu vyprošťovat zraněné děti. A je jedno, jestli je člověk u hasičů rok nebo dvacet let. Sám jsem takových situací zažil více a není to nic příjemného,“ svěřil se.

Přerovští hasiči mají na svém kontě několik vítězství v soutěži z minulých let.

„Naše družstvo stabilně trénuje a posunuje své hranice dál. Na těchto soutěžích tedy sklízí ovoce a získává cenné body,“ konstatoval ředitel přerovského územního odboru Miroslav Čoček s tím, že role figurantů se v letošním roce ujali rozhodčí soutěže z předchozích ročníků.

Kuriózní zásahy hasičů na Přerovsku
* Hasiči vyjížděli k dopravní nehodě nákladního vozidla se dvěma přívěsy, ve kterých byla cirkusová zvířata - lvi a tygři. Museli reagovat takovým způsobem, aby nedošlo ke zranění zasahujících či veřejnosti.
* Dramatické chvíle připravil hasičům vyvrácený kamion s býky v Lipníku nad Bečvou. Nebezpečná zvířata se rozutekla i do samotného města. Zasahující hasiči je museli po městě chytat.
* Na dálnici vjela řidička na trojúhelníkový násep, vymrštilo ji to i s vozem do vzduchu a proletěla směrovou tabulí, ve které zůstala díra po autě. Poté dopadla na travnatou plochu. Bylo zajímavé už jen najít samotné vozidlo podle stop a nehoda podle hasičů trochu připomínala akční scénu ze seriálu Kobra 11.