Představil se tu program Integrovaného záchranného systému Olomouckého kraje, který připravily složky Policie České republiky, Hasičského záchranného sboru, Armády ČR a Zdravotnické záchranné služby.

Policie ČR předvedla ukázku výcviku služebních psů, výcvik frekventantů Střední policejní školy z Holešova a také násilné zastavení vozidla a zadržení ozbrojeného pachatele.

Diváci tak mohli zhlédnout, co vše je náplní práce policisty. „Jsme rádi, že na náměstí přišlo tolik lidí, tuto akci pořádáme v rámci prevence a chceme také lidem ukázat, že policisté jsou dobře vyškolení a připraveni zvládnout jakoukoliv situaci,“ uvedla přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Všechny složky integrovaného systému se pak předvedly při simulované autonehodě, při níž vyprošťovaly a zachraňovaly zraněného muže ze staré škodovky. Velkými pákovými nůžkami museli hasiči nejprve muže vyprostit, a poté předat oběť autonehody zdravotnickému personálu, který divákům ukázal, jak postupuje v této situaci.

Nejen střed náměstí byl dějištěm programu. Integrovaný systém představil i své další aktivity. Zájemci si mohli v prostorách Městské knihovny vyzkoušet střelbu na laserové střelnici, se zkušenými kriminalisty sestavit portrét fiktivního pachatele pomocí profesionální techniky a třeba i prohlédnout si a prozkoumat současnou vojenskou techniku.

Na akci se také představili hasiči, a to jak profesionální při zásahu úniku chemické látky, tak i dobrovolní hasiči z Nových Dvorů s ukázkou požárního útoku.

„Město Lipník ve spolupráci s Integrovaným záchranným systémem Olomouckého kraje tuto akci pořádá pravidelně. Chce seznámit děti i občany s prací záchranného systému a slouží i jako prevence,“ uvedla tisková mluvčí města Magdalena Gladišová.

Tomáš Indrei