Agronomové se obávají toho, že se budou ztráty zemědělských společností i nadále zvyšovat, pokud se počasí neumoudří. Asi nejvíce zasáhla tento týden vichřice zemědělské družstvo v Kokorách, kde vyčíslili celkové ztráty na deset milionů korun.

Prudký vítr potrhal chmelnice a poničil také značnou část úrody. „Letošní úroda bude ve srovnání s loňskem zhruba poloviční. Vichřice, která se přehnala nad Kokorami v úterý večer, totiž kromě osmi hektarů chmelnice vzala také jarní ječmen a zčásti poškodila také porosty ozimé řepky,“ informoval předseda zemědělského družstva v Kokorách Vladimír Lichnovský.

Podle něj se už škody, způsobené úterní vichřicí, vyšplhaly na deset milionů korun. „Chmelnice nevydržely nápor větru a polehal i mák. Přesto už v sobotu vyjedeme s kombajny do polí,“ řekl Lichnovský, který se podle svých slov obává dalšího vývoje počasí.

„Předpovědi na letošní léto nejsou nijak optimistické,“ podotkl. Až o patnáct procent nižší výnosy očekávají také v Troubkách nad Bečvou. „Každý den s obavami sledujeme oblohu a děsíme se toho, že začne znovu pršet. Déšť se totiž už teď podepsal na kvalitě obilí, které je vlhké,“ uvedl agronom zemědělské společnosti v Troubkách Vladimír Kratochvíl.

Troubecká hospodářská si přitom loni výnos ze sklizně pšenice, ječmene, hrachu a kukuřice pochvalovala. „Letos je to špatné. Jinde jsou na tom ale mnohem hůř, nám zatím jen kroupy poničily část úrody. Ztráty nejsou nijak vážné, “ dodal Kratochvíl.

S kombajny hodlají vyrazit do polí už v polovině příštího týdne zemědělci v Rokytnici u Přerova. „Úroda bude slabá, každý týden nás totiž chytne déšť. Není to ale taková katastrofa, jako třeba v Dubu nad Moravou, kde kroupy poničily celé pole s řepkou. Nám to zasáhlo řepku jen na jednom honu,“ řekl agronom Jaroslav Mackovík ze zemědělské společnosti v Rokytnici u Přerova.

Podle něj začne hlavní žňový nápor uprostřed příštího týdne, kdy se začne se sklizní ozimé pšenice a jarního ječmene. „Dá se očekávat, že kvalita úrody bude letos horší. Kvůli kolísání teplot může totiž docházet k otevírání řepek, a tedy i vyšším ztrátám. Výhled počasí totiž není zrovna příznivý, “ odhaduje Mackovík.