Lékaři doporučují, aby chronicky nemocní nebo starší lidé v největších mrazech pokud možno nevycházeli ven. Platí něco podobného i u psů?

Psi obecně nejsou zdaleka tak citliví na zimu jako člověk. Jejich tělesná teplota se pohybuje mezi 37,5 a 39 stupni Celsia, čili mají metabolickou teplotu vyšší než člověk.

Může být přesto pro některé psy silný mráz nebezpečný?

Těm, kteří mají problémy se srdcem, neprospívá přechod z tepla do zimy. Tomu se ale nelze při venčení vyhnout. Pro malá plemena psů pořizují jejich majitelé různé oblečky. Nikomu to nevymlouvám, i když většinou je to spíše módní záležitost. Nicméně opodstatnění tyto oblečky mají u čínských a peruánských naháčů. Většinu plemen dostatečně ochrání jejich srst.

Co psi, kteří žijí venku a mají zateplenou boudu?

To je různé. Například dobrman bude mít při minus dvaceti problém, německý ovčák, který má hustší srst, venku být může. Samozřejmě v zateplené boudě.

Měli by majitelé psů zkrátit dobu venčení, pokud mrzne?

To není nutné. Pokud ale při procházce uvážou psa na hodinu u supermarketu, tak už to samozřejmě problém je. Víc než samotný mráz ale psům škodí sůl, kterou se ošetřují chodníky.

Jak tedy tlapky po návratu domů ošetřit?

Psům, kteří mají mezi polštářky chlupy, se na tlapky nalepí sníh, vlivem tělesné teploty roztaje a pak opět umrzá. Psy to dráždí a snaží se si led vykousat, někdy začnou kulhat na nohy. Dobré je proto tlapky osprchovat. Sůl je nebezpečná hlavně proto, že si ji psi olizují. Po omytí doporučují tlapky natřít indulonou, nebo ještě lépe infadolanem.

Takže spaní v teple, při venčení nenechat psa dlouho čekat, ošetřovat tlapky…

A ještě bych zvlášť v zimě zdůraznil kvalitní krmivo. Pes potřebuje energeticky bohaté krmivo. Jako masožravec si tvoří energii především z tuku, z bílkovin moc ne. Levná krmiva mu energii nedodají.

Zatímco u psů se dá pobyt venku v zimě docela dobře ohlídat, majitelé koček to mají podstatně horší. Ne všechny kočky chodí spát dovnitř.

Měly by mít možnost chodit aspoň na noc do tepla. Jak se nemohou vyspat v teple, nastává problém. Takové kočky pak odcházejí ve třech, čtyřech letech na selhání ledvin.

Blíží se silvestrovské oslavy. Jak na hluk z petard a ohňostrojů zvířata připravit?

Někteří majitelé požadují předepsat pro psy sedativa. Dávám je nerad, myslím, že pes se s hlukem vypořádá, i když stres na něm samozřejmě vidět je. Doporučuji pustit televizi nebo rádio. Pes ohňostroj stejně uslyší, ale nebude to na něj takový nápor. Sedativ existuje více druhů, některá se dávají tři až pět dní předem, jiná stačí dát půl hodiny dopředu. Zase platí omezení, nesmí je psi kardiaci.

Ošetřujete po Silvestru i psy zraněné petardami?

Zatím se mi to nestalo. Ale někteří chovatelé mě upozorňovali, že jistí obyvatelé házejí občas petardy na psy a mají radost, když se pes poleká… Obecně ale platí, že v zimě má veterinář méně práce než přes léto. Není tolik kožních chorob ani třeba zánětů uší.

(pakk)