Při shromažďování materiálů k výstavě se totiž dozvěděla od Vladislava Bukvy z Přerova, který udržuje přesný chod hodin na Městském domě i věži farního kostela svatého Vavřince, že se na půdě nachází odstavený starý stroj. Letos v květnu pak radní rozhodli, že stroj, odstavený od osmdesátých let 20. století, město daruje Muzeu Komenského v Přerově.

„Po vybrání vhodného místa a vyrobení podstavce Vladislav Bukva stroj rozebral, vyčistil a po převozu znovu smontoval na novém místě. Stalo se tak letos v říjnu, tedy přesně sto dvacet let od jeho první montáže,“ uvedl ředitel Muzea Komenského v Přerově Radim Himmler.

Původní historické hodiny na Městském domě byly sestaveny a vyrobeny v říjnu roku 1897.

„Jsou natahovány s pomocí kliky, která sloužila jako buben. Na ten se namotává ocelové lano, jež slouží pro pohon stroje,“ přiblížil Vladislav Bukva, jenž se o hodiny v „měšťáku“ dlouhá léta staral.

Věžní stroj vyrobila německá firma Johann Friedrich Weule z dolnosaského Bockenemu. Jedná se o ručně natahovaný stroj s bitím čtvrtí a celých hodin s regulací formou takzvaného Grahamova klidového kotvového kroku.

„Název výrobce i datum výroby - 1893, uvedené původně na deskách litinového rámu stroje, byly druhotně odsekány a stroj byl opatřen mosaznou destičkou se jménem místního hodináře Antonína Tiezeho. Ten zřejmě stroj od dodavatele pouze smontoval,“ uzavřel Radim Himmler.