Proti záměru totiž nyní začali protestovat někteří obyvatelé, kteří si větrné elektrárny v této lokalitě nepřejí. Zahájení výstavby větrného parku je naplánováno na jaro příštího roku a v současné době se čeká, jak dopadne proces posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA).

„Po vesnici v této době kolují petice. Proti stavbě větrného parku se vyslovilo už přes sto občanů, pro je přibližně stejný počet. Obecní zastupitelstvo vyhodnotí názory lidí už v červnu. Poté se sejdeme se zástupci firmy Ventureal, která přišla se záměrem na stavbu větrného parku, a stanovisko jim sdělíme,“ informovala starostka Býškovic Jana Světlíková.

Ta hodlá podle svých slov respektovat vůli lidí. Odpůrci stavby parku se obávají toho, že větrné mlýny naruší krajinný ráz Záhoří.

„Vadí mi kovová monstra a nelíbí se mi to. Minimálně tři vrtule z parku by se totiž nacházely v naší obci,“ shrnula své výhrady jedna z obyvatelek Býškovic.

Ve vesnici byl dokonce ustanoven petiční výbor, který celou protestní akci organizuje. „ Proti stavbě se v petici vyjádřilo zhruba 130 lidí,“ shrnula výsledky jedna z odpůrkyň projektu Libuše Sehnálková.

Zelenou nechtějí dát projektu ani někteří obyvatelé z obce Rakov, kterým v minulosti investiční záměr společnosti Ventureal nevadil. Starosta obce to přičítá dezinformační kampani, která pohled lidí na celou věc změnila.

„Mezi lidmi se začaly šířit informace o negativním dopadu stavby na životní prostředí a mnozí se toho chytli, přestože se tyto údaje nezakládají na pravdě,“ vysvětlil starosta Rakova Vojtěch Skácel.

Lidé, kteří podobné protesty organizují, argumentují podle jeho slov hlavně tím, že větrná elektrárna zvýší hlučnost a naruší ráz krajiny. Podle Skácela však odborníci tvrdí opak.

„Nechali jsme si ale zpracovat od Národní referenční laboratoře hlukovou studii, která potvrzuje pravý opak. Stavba rozhodně hluk v obci nezvýší,“ prohlásil rakovský starosta.

Podle jeho slov bude mít větrný park pro obec výrazný ekonomický přínos. „Kromě peněz do rozpočtu totiž obci firma nabízí také opravu místních komunikací nebo úpravu zeleně. Bez nadsázky se dá říct, že takový záměr přivede do obce kapitál a bude pro nás znamenat oživení,“ tvrdí starosta Rakova Skácel.

Větrný park navíc podle jeho slov zvýší atraktivitu této lokality pro turisty. Stavba se má totiž nacházet v blízkosti cyklostezky Záhoran. Větrný park Rakov zasáhne do několika obcí – kromě Rakova rovněž do Malhotic nebo Dolních a Horních Nětčic.

Lidé se však podepisují pod petice i v obcích, jichž se stavba větrných elektráren přímo nedotkne. „Na protest proti elektrárnám jsme založili občanské sdružení Za naše Záhoří a petice jsme rozdali v obcích Horní Nětčice, Býškovice, Rakov, Opatovice, Malhotice, Rouské a Všechovice,“ vysvětlil hlavní iniciátor protestu Miroslav Maťa.

Podle jeho slov se například ve Všechovicích vyjádřilo proti stavbě na 440 lidí, což představuje zhruba 70 procent obyvatel. „Také v Rouském je to kolem 75 procent,“ podotkl Maťa.

Iniciátorům petice podle jeho slov vadí, že stavba naruší krajinný ráz a bude mít negativní dopad na zdraví lidí.

„To ale nejsou jediné důvody. Do lokality s větrným parkem se lidé nepohrnou, takže se tím vlastně zabrání rozšíření výstavby rodinných domů. Navíc se obáváme ohrožení místní fauny, nemluvě o negativním dopadu neslyšitelného infrazvuku na zdraví člověka,“ uzavřel Maťa.