Už od sedmi hodin se na lipnické náměstí začaly sjíždět nejen první automobily a motocykly, ale přicházeli i první zvědavci. Z tátů se zde během chvíle stávali zase kluci. „Je to něco neuvěřitelného. Když to vidím, vracím se zase do dětství, kdy jsem podobná auta jako modely sbíral,“ poznamenal Jan Voráček, který sebou přivedl i malého osmiletého syna.

Při řazení všech účastníků bylo nadšení vidět i v jejich očích. „Jsem rád, že jsme sem mohli se svým autem také přijet. Člověk zde vždy vidí spoustu krásných exponátů,“ uvedl jeden z účastníků David Kadeřábek. Celá sobotní akce byla oficiálně odstartována v devět hodin akrobatickými přelety nad náměstím. „Poté už pan starosta odstartuje první vozidla, která vyjedou směrem na Přerov,“ poznamenal ředitel závodu z Oldtimer Clubu Helfštýn Jiří Zemánek. V Přerově se opět kolona na čas zastavila, aby i zdejší obyvatelé se mohli pokochat neobvyklou krásou.

Mapka trasy

Helfštýnský okruh 2011 - mapka jednotlivých etap

V Teplicích otevřou kolonádu

V jedenáct hodin opět auta i motocykly odstartovaly, tentokrát směrem na Dřevohostice, Bystřici pod Hostýnem a Kelč. „V Kelči jsme letos poprvé. I zde proběhne na náměstí výstava všech exponátů,“ doplnil Zemánek. Z Kelče je další pokračování naplánováno na půl jedné a cílem historické kolony se stanou Teplice nad Bečvou a jejich lázně.

Veterány zde přivítají v rámci slavnostního otevření lázeňské kolonády. „Přibližně o půl třetí budeme pokračovat směrem na Hranice a Lipník až do cílového místa na Helfštýně,“ řekl Jiří Zemánek.

Účastníci i z Rakouska a Německa

I na hradě se představí kompletní seznam účastníků na výstavě pro všechny návštěvníky. Na každém nádvoří bude k vidění něco jiného. Letošního Helfštýnského okruhu se zúčastnilo přesně sto osmadvacet vozidel včetně motocyklů a sajdkár. „Máme zde účastníky jak z České a Slovenské republiky, tak i z Německa nebo Rakouska,“ připomněl Zemánek.

Na akci se museli účastníci přihlašovat dlouho dopředu a letos se posunul i rok výroby přijímaných vozidel. „Posunuli jsme rok výroby na rok 1939,“ prohlásil na závěr svého povídání ředitel závodu Jiří Zemánek z pořádajícího Oldtimer Clubu Helfštýn. (zem)

Start patnáctého ročníku Helfštýnského okruhu
Start patnáctého ročníku Helfštýnského okruhu